REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po serii interwencji na rynkach

REKLAMA

REKLAMA

Wczoraj na rynku doszło do interwencji państwa i władz monetarnych. Pierwsze działania podjął Thomas Jordan, wiceprezes Narodowego Banku Szwajcarii, który nie wyklucza dodruku franka, a nawet połączenia go na jakiś czas z europejską walutą.

REKLAMA

Wypowiedź ta wywołała deprecjację franka o ponad 4 proc. względem euro (wzrost EUR/CHF do 1,0914), co w relacji do złotego oznaczało spadek kursu CHF/PLN do 3,8240. Później na rynek trafiła informacja, iż nadzory giełdowe w Belgii, Francji, Hiszpanii i Włoszech planują zakazać krótkiej sprzedaży akcji na giełdzie (zarabianie na spadkach cen akcji poprzez sprzedaż akcji z późniejszym ich odkupem). Ma to ograniczyć pogłębianie spadków w sytuacji pojawiania się plotek na rynku. Od razu przypomina się tutaj spekulacja na temat obniżki ratingu Francji. Możliwy zakaz krótkiej sprzedaży stał się katalizatorem dla czwartkowego odbicia na giełdach. Krótkie pozycje zaczęły być intensywnie zamykane, a dla reszty inwestorów jawiła się perspektywa, iż rynek właśnie wyznaczył dno spadków i można również szukać okazji do zarabiania.

REKLAMA

Pozytywny wpływ na nastroje miały również zapowiedzi ministra finansów Włoch o zwiększeniu cięć budżetowych (ich uchwalenie ma mieć miejsce 18 sierpnia) oraz planowane na wtorek spotkanie prezydenta Sarkozy’ego z kanclerz Merkel, dotyczące sytuacji na rynkach finansowych. Rozmowy mogłyby przynieść przyspieszenie implementacji środków, uchwalonych podczas ostatniego szczytu UE. Wygląda na to, że politycy wreszcie zauważyli, iż pozostawienie stabilizacji rynku wyłącznie w rękach EBC to za mało na obecną sytuację i oni również muszą przystąpić do działania.

Przeczytaj również: Co ustalono w kwestii Grecji na szczycie strefy euro?

Na rynku złotego interweniował Bank Gospodarstwa Krajowego, który sprzedawał euro za złote przy poziomie 4,19, doprowadzając do umocnienia krajowej waluty o 2 grosze, jednak już po godzinie rynek wrócił do poziomu wyjścia i dopiero poprawa sentymentu na rynkach akcji wpłynęła na spadek eurozłotego do 4,16. Wczoraj minister finansów, Jacek Rostowski, zapewniał, że Polska ma stabilną sytuację budżetową i jest dobrze przygotowana na obecną sytuację. Dodał, że wyprzedzająco zostały sfinansowane potrzeby pożyczkowe, obecnie już w 90 proc.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Czwartkowe odreagowanie daje nadzieję, przynajmniej na stabilizację sytuacji na rynkach finansowych, choć jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić o pełnym odwróceniu trendów. Wciąż wiele spraw (zmiany w Europejskim Funduszu Stabilności Finansowej, polityka monetarna banku centralnego Szwajcarii, polityka fiskalna państw strefy euro) pozostaje na płaszczyźnie zapewnień, a nie faktycznych działań. A obecnie potrzeba solidnych argumentów dla odbudowy zaufania uczestników rynku.

Piątek najprawdopodobniej przyniesie stabilizację sytuacji, jednak ryzyko gwałtownego pogorszenia nastrojów nadal pozostaje duże. W kalendarzu uwagę przede wszystkim zwracają dane o sprzedaży detalicznej i indeks nastroju konsumentów z USA. W Polsce GUS poda dane o inflacji CPI, jednak nie będą one miały wpływu na złotego.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA