REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nic nie wskazuje na koniec spadków na giełdzie

REKLAMA

REKLAMA

Od trzech tygodni na giełdach przeważają zniżki. Trudno powiedzieć, kiedy tendencja ta odwróci się. Jednak dzisiaj istnieje szansa na silniejsze odreagowanie.

Europejscy inwestorzy z nieufnością podeszli w środę do wtorkowego wyskoku amerykańskich indeksów o 4-5 proc. Jak się okazało, postąpili całkiem słusznie, bowiem wczoraj Wall Street z łatwością zniwelowała poprzednią zwyżkę niemal w całości. O zmienności nastrojów nie ma co nawet wspominać. W poniedziałek Dow Jones stracił prawie 635 punktów, we wtorek zyskał 430, wczoraj znów pozbył się 520 punktów. Choć skala spadków we Frankfurcie i Paryżu była zbliżona do tej w Nowym Jorku, to jednak obraz rynku po obu stronach jest diametralnie odmienny. DAX i CAC40 wyglądają, jakby zaraz miały zapaść się pod ziemię, zaś Dow Jones i S&P500 robią wrażenie sugerujące, że przecena dobiega końca. Czy tak rzeczywiście się stanie, nie sposób przewidzieć. Rynkami rządzą ogromne emocje i żaden rodzaj analizy, poza psychologiczną, nie ma obecnie zastosowania.

REKLAMA

Dowiedz się także: W jakich okolicznościach rozpoczęła się polska prezydencja w Unii Europejskiej?

Indeks naszych blue chipów, do spółki ze wskaźnikiem w Budapeszcie, zachowywały się w środę tak, jakby to Polska i Węgry miały po ponad 14 bilionów dolarów długów i otrzymały właśnie śmieciowy rating od Standard & Poor's. Przekraczająca chwilami kilkanaście procent przecena sporej części naszych największych spółek jednoznacznie wskazuje na zamiejscowe pochodzenie tak mocno zdeterminowanej podaży. Pod względem skali ostatniej fali spadków warszawski parkiet wiedzie prym w Europie, nie ustępując nawet Atenom, jeśli wziąć pod uwagę indeks szerokiego rynku oraz wskaźniki małych i średnich spółek. Zielona wyspa zamieniła się więc w czerwoną latarnię. Przynajmniej na giełdzie. Wydaje się, że zupełnie niezasłużenie.

Polecamy serwis: Kursy walut

Za potwierdzeniem przypuszczenia, że czwartek może przynieść odreagowanie ostatnich spadków, przemawia sytuacja na giełdach azjatyckich oraz wskazania kontraktów terminowych. Na godzinę przed końcem handlu jedynie w Hong Kongu i Singapurze indeksy traciły po około 1 proc. Nikkei zniżkował o 0,6 proc., a na kilku parkietach notowano niewielkie wzrosty. Kontrakty na amerykańskie indeksy rano szły w górę po 1,7-2 proc., a towarzyszyła im podobna zwyżka instrumentów pochodnych na główne wskaźniki europejskie. Agencje ratingowe zgodnym chórem rozwiały pojawiające się w środę obawy przed obniżeniem oceny francuskiego długu. Stadard & Poor's, Fitch i Moody's potwierdziły najwyższą jego wiarygodność. Ten czynnik nie będzie więc już psuł humorów inwestorom. Bodźcem do wzrostów po południu może okazać się informacja o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem. Po tym, gdy w poprzednim tygodniu sięgnęła ona 400 tys., oczekiwania są podobne. Jeśli się sprawdzą lub dane okażą się choćby odrobinę lepsze, strach przed spowolnieniem amerykańskiej gospodarki może zelżeć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nasz parkiet powinien podążyć śladem rynków rozwiniętych, jednak środowa wyprzedaż może działać hamująco na ewentualny optymizm.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA