| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Pracownicy częściej kombinują

Pracownicy częściej kombinują

Pracujesz na etacie, ale w czasie pracy wykonujesz dodatkowe zlecenia dla innego podmiotu? Uważaj, dorabianie u innego pracodawcy w czasie godzin pracy jest niezgodne z prawem.

- Do obowiązków pracownika należy przestrzeganie regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku. Nie jest zatem dopuszczalne wykonywanie w godzinach pracy czynności niezwiązanych ze świadczeniem pracy, takich jak prowadzenie innej, w szczególności konkurencyjnej działalności – przypomina ekspert Pracodawców RP, Wioletta Żukowska.

Pracownik, który bez zgody pracodawcy w godzinach przeznaczonych na pracę wykonuje inne czynności, musi liczyć się z rozwiązaniem umowy, nawet w trybie art. 52 § 1 k.p. (czyli zwolnienie dyscyplinarne) z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Tak orzekł Sąd Najwyższy w przypadku radcy prawnego, który wykonywał prywatne usługi prawne na rzecz osób trzecich w godzinach pracy (wyrok SN, I PK 5/07).

- Stosunek pracy wymaga zaufania obu stron, a takie zachowanie pracownika to uniemożliwia. Pracownik, który wykorzystuje czas pracy na wykonywanie innych zleceń lub nawet prowadzenie działalności konkurencyjnej, działa na szkodę firmy. Nieuczciwość pracowników zazwyczaj skutkuje brakiem woli kontynuacji dalszej współpracy – podkreśla Wioletta Żukowska.

Kodeks pracy nie określa wprost zasad kontrolowania pracowników w miejscu pracy. Praktycy są zgodni, że przed zastosowaniem jakiejkolwiek formy nadzoru należy uprzedzić zatrudnionych. Kontrola nie może naruszać godności i innych dóbr osobistych, musi być też adekwatna do celu. Pracodawca nie powinien przeglądać prywatnych e-maili, gdyż narusza to prywatność pracownika (wyrok ETPC, 62617/00).

Polecamy: Czy pracownik może prowadzić własną firmę?

Źródło: Pracodawcy RP

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Kuczkowski

Radca prawny, partner, kieruje biurem kancelarii Raczkowski Paruch w Poznaniu. Od ponad 12 lat doradza klientom w zakresie prawa pracy. Posiada szczególnie bogate doświadczenie w zbiorowych stosunkach pracy, w tym w zakresie rozwiązywania i wdrażania układów zbiorowych i innych porozumień ze stroną związkową, gwarancji pracowniczych, prowadzenia sporów zbiorowych i negocjacji ze związkami zawodowymi. Prowadził szereg restrukturyzacji pracowniczych obejmujących zarówno zwolnienia grupowe, jak i programy dobrowolnych odejść oraz inne formy zmniejszania poziomu zatrudnienia. Doradza przy zatrudnianiu kadry menedżerskiej wysokiego szczebla. Bardzo często reprezentuje klientów przed sądami pracy. Ma dużą znajomość branży transportowej i produkcyjnej. Pracował w renomowanych polskich kancelariach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK