REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki centralne rozpoczęły interwencję

REKLAMA

REKLAMA

Bank centralny Japonii zdecydował się na interwencję na rynku jena. Spekuluje się, że Bank of Japan (BoJ) sprzedał 900 mld jenów. Ma to na celu osłabienie japońskiej waluty, której aprecjacja nie sprzyja wzrostowi gospodarczemu.

REKLAMA

Proeksportowa gospodarka Kraju Kwitnącej Wiśni próbuje podnieść się po marcowym kataklizmie, a znaczące umocnienie jena zaprzepaszcza te starania. W ostatnich tygodniach silny wzrost obaw o stan globalnego ożywienia skłaniał inwestorów do szukania miejsc, gdzie można bezpiecznie przechować kapitał, wycofywany z ryzykownych aktywów. Beneficjentem takich transferów stały się złoto, frank szwajcarski i właśnie jen japoński. Dzisiejsza interwencja BoJ doprowadziła do wzrostu kursu USD/JPY do 79,40 z 77,10, co oznacza prawie trzyprocentową przecenę jena. W ciągu ostatniej doby to już drugi przypadek, kiedy bank centralny próbuje działać przeciwko nadmiernej aprecjacji krajowej waluty.

REKLAMA

Wczoraj Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) nieoczekiwanie ogłosił, że zawęża przedział wahań dla trzymiesięcznej stawki Libor z 0-0,75 proc. do 0-0,25 proc., aby utrzymywać stopę procentową „jak najbliżej zera”. Jednocześnie bank zwiększa podaż depozytów na żądanie z 30 do 80 mld franków. W ten sposób SNB chce zwiększyć płynność na rynku pieniężnym i doprowadzić do negatywnych stawek oprocentowania depozytów we franku dla zagranicznych podmiotów. Ma to zniechęcić je do kupowania franka, który obecnie jest najdroższy w całej swojej historii.

Przeczytaj również: Czy znasz największe transakcje na rynku walutowym?

Banki centralne Japonii i Szwajcarii w końcu przestały przyglądać się z boku temu, co dzieje się z walutami ich krajów, jednak ich działania mogą okazać się nieskuteczne, jeśli nie poprawią się perspektywy dla globalnej gospodarki. Jak na razie wszystkie wskaźniki koniunktury wieszczą spowolnienie tempa ożywienia od Stanów Zjednoczonych, przez Niemcy, po Chiny i Japonię. Dodatkowo cały czas aktualny pozostaje temat kryzysu zadłużenia w strefie euro i ryzyka, jakie niesie rozprzestrzenienie się „zarazy zadłużenia” na Włochy i Hiszpanię, odpowiednio trzecią i czwartą gospodarkę Eurolandu. Rentowności obligacji dziesięcioletnich tych państw już przekroczyły 6 proc. i coraz większe obawy budzi wizja konieczności zewnętrznej pomocy finansowej. Dlatego, dopóki na rynkach finansowych nie pojawią się przesłanki do jaśniejszej oceny przyszłości, dopóty awersja do ryzyka będzie skłaniać do ucieczki we franka, jena i złoto.

Polecamy serwis: Inwestycje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dziś w centrum uwagi znajdują się konferencja prasowa prezesa Europejskiego Banku Centralnego oraz cotygodniowy raport o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z USA. Trichet może zasygnalizować powrót banku centralnego do skupu obligacji rządowych na rynku wtórnym, co mogłoby przełożyć się na uspokojenie sytuacji na europejskim rynku długu. Ważne też będą odniesienia do stóp procentowych, gdzie w kontekście słabnącego ożywienia coraz bardziej prawdopodobne staje się odwlekanie kolejnej podwyżki i będzie to negatywny sygnał dla notowań euro. Liczba wniosków o zasiłek zbliżyła się w zeszłym tygodniu do 400 tys., podtrzymanie tej tendencji daje szansę na poprawę nastrojów.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA