| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Dwudziestoletni PIT

Dwudziestoletni PIT

26 lipca 1991 r. uchwalono ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, która weszła w życie od 1 stycznia 1992 r.. Minęło więc okrągłe 20 lat z PIT-em. Ten znany nam wszystkim podatek doczekał się od tego czasu ok. 150 nowelizacji. Ale czy te liczne zmiany sprawiły, że jest to podatek jasny i klarowny? Z pewnością nie, o czym świadczy ogromna ilość interpretacji podatkowych dotyczących PIT i wiele pytań na naszym forum w każdym "sezonie PIT-owym".

Ministerstwo Finansów przypomina, że pierwszym rokiem za który rozliczaliśmy PIT był rok 1992. Wcześniej bezpośredni kontakt z urzędami skarbowymi mieli przede wszystkim przedsiębiorcy i księgowi z zakładów pracy. Przed 1992 rokiem zdecydowaną większość Polaków rozliczali pracodawcy.

Ustawa o PIT zastąpiła pięć podatków funkcjonujących w gospodarce centralnie planowanej i wprowadziła powszechne opodatkowanie dochodów osobistych.

Głównym celem regulacji było stworzenie systemu podatkowego odpowiadającego potrzebom gospodarki wolnorynkowej oraz standardom państw Europy Zachodniej. Na przestrzeni lat przepisy samej ustawy podlegały nieustannym modyfikacjom. W ciągu 20 ostatnich lat ustawa o PIT nowelizowana była około 150 razy.

Zdaniem MF liczba oraz ich częstotliwość pokazują na szybkie tempo przemian jakie w ciągu dwóch ostatnich dekad dokonały się w Polsce. Trzeba jednak zauważyć, że tak liczne zmiany są dowodem na brak przemyślanej legislacji podatkowej.

Ministerstwo zauważa,że początkowo podatek dochodowy, obok pełnienia funkcji fiskalnej, oddziaływał również pobudzająco na zachowania podatników. Wpływał na przykład na rozwój budownictwa mieszkaniowego poprzez wprowadzoną ulgę z tytułu wydatków na własne cele mieszkaniowe.

Od 2009 r. obowiązuje skala podatkowa z najmniejszą liczbą stawek podatkowych (tylko dwie 18% i 32%) i najniższą stawką dla pierwszego przedziału dochodów (18%). Stawki zmieniano trzy razy w 1994 r. (21-33-45 proc.), w 1997 r. (20-33-44 proc), w 1998 r. (19-30-40 proc). Warto dodać, że obecnie PIT jest de facto podatkiem linowym, bo wg stawki 18% rozlicza się ponad 98% podatników. A tak w rzeczywistości po odliczeniu ulg efektywna stawka PIT wynosi (średnio) niecałe 14 proc.

Trzeba wiedzieć, że obok zasad opodatkowania przy zastosowaniu skali podatkowej PIT istnieją jeszcze inne formy płacenia podatku: u źródła, tj. bezpośrednio przez podmiot dokonujący danego świadczenia (np. podatek od wygranych), za pomocą karty podatkowej oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (dla osób prowadzących działalność gospodarczą w niewielkim zakresie).

Przedsiębiorcy mają ponadto prawo wyboru opodatkowania dochodów przy zastosowaniu jednej 19% stawki podatku zamiast progresywnej skali podatkowej. Opodatkowaniu według jednej 19% stawki podatku podlegają również dochody z kapitałów pieniężnych.

W zależności od wyboru danego sposobu opodatkowania obowiązuje sześć różnych formularzy (PIT-28, PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39). Co roku obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym wypełnia około 25 milionów podatników.

Efektywnie odliczamy ulgi w PIT

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK