| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ustawa antyspreadowa jeszcze w tym tygodniu?

Ustawa antyspreadowa jeszcze w tym tygodniu?

Do końca tego tygodnia Sejm przyjmie ustawę zmniejszającą koszty obsługi kredytów walutowych poprzez ograniczenie wysokości spreadów. Dla kredytobiorców będzie to duża ulga.

Na poniedziałkowym posiedzeniu sejmowa Podkomisja stała do spraw instytucji finansowych będzie rozpatrywała poselskie projekty ustaw odnoszące się do tzw. spreadów walutowych. We wtorek, będzie nad nimi pracowała Komisja Finansów Publicznych, a prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu projekt odpowiedniej ustawy przegłosuje Sejm.

Eksperci negatywnie oceniają propozycje zmierzające do ograniczenia wysokości spreadów walutowych, które w zamierzeniu inicjatorów mają na celu zapewnienie szczególnej ochrony tylko tym klientom, którzy zawarli z bankami zabezpieczone hipotecznie umowy kredytowe w walutach obcych. Eksperci podkreślają nadmierną i jednocześnie nie do końca uzasadnioną ingerencją ustawodawcy w zasadę swobody umów powodującą destabilizację podstawowych funkcji prawa jako gwaranta ochrony praw nabytych i realizacji zawartych umów.

Regulacje mogą naruszać zasadę o nie działaniu prawa wstecz. Zasada ta stanowi istotny element demokratycznego państwa prawnego. Z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego wynika, że zasada nie działania prawa wstecz polega na tym, "by nie stanowić norm prawnych, które nakazywałyby stosować nowo ustanowione normy prawne do zdarzeń, które miały miejsce przed wejściem w życie nowo ustanowionych norm prawnych i z którymi prawo nie wiązało dotąd skutków prawnych normami tymi przewidzianych" . Proponowane natomiast regulacje w zamierzeniu autorów, mają się odnosić do umów zawartych jeszcze przed dniem wejścia w życie ustawy, jeżeli nie nastąpiła spłata całkowitej kwoty kredytu.

Pozbawienie z mocą wsteczną słusznie nabytych uprzednio przez banki - na podstawie zawartych zgodnie z przepisami umów - praw, może z kolei prowadzić do naruszenia konstytucyjnej zasady ochrony praw nabytych.

Polecamy: Koszty kredytu dla firm - porada

„Ponadto wprowadzany w projektach, 14 i 30 dniowy okres vacatio legis przy uwzględnieniu utraty przez banki nabytych praw, wynikających z legalnie zawartych umów kredytowych, należy ocenić jako zbyt krótki." - mówi Bartosz Wyżykowski, ekspert PKPP Lewiatan.

Projekty te nie uwzględniają nawet konieczności wprowadzenia przez banki odpowiednich zmian do umów oraz przeprowadzenia w tym zakresie wewnętrznego procesu legislacyjnego, który doprowadzi do dostosowania obowiązujących w bankach umów, regulaminów i innych aktów odnoszących się do kredytów walutowych zabezpieczonych hipotecznie, do treści nowych przepisów.

Zdaniem ekspertów, skutkiem powyższych rozwiązań może być negatywny odbiór takich uregulowań przez inwestorów zagranicznych. Stwarza również niebezpieczny precedens polegający na przyzwoleniu dla uchwalania regulacji działających z mocą wsteczną.

Polecamy: Poradnik dla właścicieli sklepów: wyprzedaż a prawa konsumentów

Źródło: PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustawa antyspreadowa jeszcze w tym tygodniu?
Ustawa antyspreadowa jeszcze w tym tygodniu?

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK