| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Kadra kierownicza coraz częściej działa na szkodę firmy

Kadra kierownicza coraz częściej działa na szkodę firmy

Wzrasta liczba nadużyć popełnianych przez prezesów i członków zarządów. W 61% sprawcy działają w porozumieniu - wynika z raportu międzynarodowej firmy doradczej KPMG.

Kto popełnia nadużycia?

KPMG przedstawiło w raporcie profil typowego sprawcy nadużyć.Jest to:

  • mężczyzna- aż w 87% przypadków;
  • w wieku od 35 do 46 lat;
  • pracujący w dziale finansowym lub na stanowisku związanym z finansami (32% sprawców), bądź- co jest cechą charakterystyczną dla Europy Środkowej, w tym Polski- w dziale sprzedaży;
  • pracujący dla firmy dłużej niż 10 lat- ryzyko popełnienia przez pracownika nadużycia rośnie wraz z długością jego stażu w firmie - według raportu 60% sprawców pracowało w danej firmie ponad 5 lat, a 33% - ponad 10 lat;
  • członek zarządu lub wyższej kadry kierowniczej- według raportu odsetek spraw, w których dyrektor zarządzający lub prezes byli podejrzani wyniósł w 2011r. 26% ( w porównaniu z rokiem 2007 wskaźnik ten wzrósł o 15%), natomiast odsetek sprawców wśród członków zarządu wzrósł od 2007r.o 7% i wynosi obecnie 18%.

Sprawca, aż w 61% przypadków działa w porozumieniu z innymi osobami.

Sposób działania sprawców

Podstawowa metodą jest manipulacja danymi finansowymi, w celu osiągnięcia osobistej korzyści. Blisko 43% stanowiło sprzeniewierzenie aktywów, głównie poprzez nadużycia w zamówieniach publicznych i defraudację. Jako motywy działania sprawcy wskazują najczęściej lęk przed utratą pracy, nacisk na osiąganie coraz bardziej ambitnych celów finansowych, oraz chęć uzyskania premii finansowej. Z raportu wynika, ze aż 96% sprawców uczyniło sobie z popełniania nadużyć stałe źródło dochodu.

Ignorowanie sygnałów ostrzegawczych

Badanie pokazuje, że sprawcy wykorzystują coraz gorsze funkcjonowanie mechanizmów kontroli w firmach. Zdecydowaną większość nadużyć (74%) dokonuje się z wykorzystaniem luk w mechanizmach kontroli wewnętrznej. Nie są bowiem dostrzegane sygnały ostrzegawcze, takie jak  fakt, że pracownik wiedzie styl życia niekorespondujący z poziomem jego wynagrodzenia. Jedynie 6% podobnych sygnałów doprowadziło w 2011 roku do wykrycia nadużyć, wobec 24% w 2007 roku.

„Fakt, że w ponad połowie przeanalizowanych spraw wykrycie nadużycia było poza kontrolą firmy: wydarzyło się przez przypadek, wskutek informacji zewnętrznej lub dobrowolnego poinformowania przez pracowników, może świadczyć o tym, że w firmach funkcjonują niedostateczne mechanizmy kontrolne w zakresie identyfikacji nieprawidłowości”- twierdzi Agnieszka Gawrońska-Malec z firmy KPMG.

Spadek wykrywalności nadużyć poprzez wewnętrzne mechanizmy firm, specjaliści KPMG tłumaczą ogólną tendencją do redukcji kosztów obliczu kryzysu finansowego, poprzez ograniczanie kontroli i zwalnianie powołanych do tego pracowników. Jednocześnie podkreślają, że potrzeba czujności nigdy nie była tak aktualna, jak właśnie podczas kryzysu.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK