REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyniki stress testów tematem dnia

REKLAMA

REKLAMA

W czwartek Ben Bernanke usiłował załagodzić sytuację na rynku. Inwestorzy jego środowe wystąpienie odebrali jako zapowiedź nadejścia QE3. Wczoraj prezes Fed zapewnił, że z jednej strony bank centralny powinien być przygotowany na zastrzyk dla amerykańskiej gospodarki, ale odpowiedni moment na aplikację kolejnej dawki pieniędzy jeszcze nie nadszedł.

REKLAMA

Przede wszystkim na drodze do takich działań stoi inflacja, która jest dużo wyższa (3,6 proc. r/r w maju) niż w momencie uruchamiania QE2 (1 proc. r/r). Zatem dodatkowe stymulowanie gospodarki przez łagodną politykę monetarną Fed nie nastąpi jeszcze przez kilka najbliższych miesięcy. Bernanke przestrzegł też wczoraj amerykański Kongres, że doprowadzenie do bankructwa kraju byłoby katastrofalne w skutkach nie tylko dla USA, ale i dla całej światowej gospodarki. Tym czasem czwartek był kolejnym dniem rozmów w Białym Domu i nie przyniósł żadnych ustaleń między partiami w kwestii podwyższenia limitu zadłużenia.

REKLAMA

Dziś prezydent Obama zapowiedział przerwę w rozmowach, do których strony wrócą jutro. W czwartek w ślad za decyzją agencji Moody’s podążył Standard & Poor’s, który umieścił Stany Zjednoczone na liście obserwacyjnej i zagroził obniżeniem ratingu, jeśli nie zostanie zażegnany spór w Kongresie, dotyczący podwyższenia limitu zadłużenia. Zdaniem S&P istnieje 50 proc. szans na to, że dojdzie do cięcia ratingu. Agencje ratingowe starają się wywierać coraz większą presję na amerykańskich polityków, którym zostało coraz mniej czasu do porozumienia. Rynki finansowe nie zareagowały na decyzję S&P, ponieważ panuje ogólne przekonanie, że limit zadłużenia zostanie podwyższony, a komentarze ze strony agencji ratingowych w rzeczywistości podziałają mobilizująco na Kongres. Jednak utrzymująca się, patowa sytuacja wprowadza niepotrzebną niepewność na rynki finansowe, będąc dodatkowym obciążeniem przy i tak dość słabych nastrojach rynkowych.

Przeczytaj również: Czy Barack Obama uzdrowi Amerykę?

Tymczasem planowany na dziś, nadzwyczajny szczyt UE został odwołany, a według komunikatu Komisji Europejskiej odbędzie się „we właściwym czasie”. Dość zaskakująca to decyzja, zwłaszcza że tematem spotkania miałoby być znalezienie sposobu na zatrzymanie rozprzestrzeniania się kryzysu zadłużenia. Tak jakby w miarę neutralny wynik aukcji obligacji włoskich oraz przegłosowanie przez włoski Senat nowego planu oszczędnościowego na 48 mld euro wystarczyły do opanowania sytuacji w strefie euro. Co jednak stanie się, gdy rynki znowu zaczną nerwowo reagować na brak konkretów w kwestii drugiego planu pomocowego dla Grecji? Wygląda na to, że na powrót spokoju na rynki finansowe przyjdzie jeszcze poczekać.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po odwołaniu szczytu unijnego tematem dnia stają się wyniki stress testów europejskich banków, które dadzą pewien wgląd w ocenę sytuacji w sektorze. Oczekuje się, że na 91 podmiotów testów nie przejdzie 10-15 instytucji. Większy wynik mógłby zasiać panikę na rynku, ale dużo niższy też nie jest wskazany, gdyż poddałby w wątpliwość rzetelność testów. Wpływ rezultatów na notowania rynkowe poznamy jednak dopiero w poniedziałek, gdyż publikacja zaplanowana jest po zamknięciu rynku europejskiego, tj. na godz. 18.00.

Na rynku złotego nic się od wczoraj nie zmieniło. Nadal obowiązuje przedział 4,00-4,05, którego granice dziś nie powinny zostać naruszone.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA