| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ministerstwo Gospodarki: Inflacja w lipcu spadnie do 4%

Ministerstwo Gospodarki: Inflacja w lipcu spadnie do 4%

Ministerstwo Gospodarki zapowiada spadek inflacji w lipcu do 4%. Dla firm i konsumentów oznacza to zahamowanie rosnących cen dóbr i usług.

Inflacja powinna w lipcu 2011 r. spaść do około 4 proc. - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. - Głównym czynnikiem ograniczenia inflacji w lipcu może być spadek cen żywności – wyjaśnił wicepremier. Ceny artykułów żywnościowych w czerwcu malały zdecydowanie szybciej od oczekiwań. Przyczynił się do tego m.in. spadek cen warzyw.

- W kolejnych miesiącach oczekujemy dalszego spadku cen żywności. Sprzyjają temu korzystne warunki meteorologiczne – poinformował minister gospodarki. Jak podkreślił, przewidywania te są jednak obarczone niepewnością związaną z czynnikami zewnętrznymi, takimi jak kurs walutowy oraz ceny surowców.

Polecamy: Jaki płacisz podatek, taki dostaniesz kredyt

W czerwcu ceny paliw obniżyły się w stosunku do maja o 0,9 proc. i  obok cen żywności wpłynęły na obniżenie inflacji ogółem. – Wpływ na to miała decyzja państw członkowskich Międzynarodowej Agencji Energetycznej o uwolnieniu zapasów ropy naftowej – powiedział wicepremier Pawlak.

Wg szacunków GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2011 r. spadły o 0,4 proc. w stosunku do maja b.r.  W porównaniu z czerwcem 2010 r. były zaś wyższe o 4,2 proc.

Od oczekiwań MG niższy był spadek cen odzieży i obuwia. Z kolei w kategorii dóbr i usług związanych z mieszkaniem odnotowano wzrost cen. Podobnie było w kategoriach wydatków związanych ze zdrowiem oraz w restauracjach i hotelach.

Nieznacznie szybciej będą rosły także ceny dóbr i usług związanych z mieszkaniem, w związku z nowymi taryfami gazowymi, oraz opłatami za media. Ogólny wskaźnik cen w lipcu powinien spaść o 0,3 proc.

Polecamy: Jak optymalizować koszty w małej firmie?

Źródło: MG

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK