| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ministerstwo Gospodarki: Inflacja w lipcu spadnie do 4%

Ministerstwo Gospodarki: Inflacja w lipcu spadnie do 4%

Ministerstwo Gospodarki zapowiada spadek inflacji w lipcu do 4%. Dla firm i konsumentów oznacza to zahamowanie rosnących cen dóbr i usług.

Inflacja powinna w lipcu 2011 r. spaść do około 4 proc. - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. - Głównym czynnikiem ograniczenia inflacji w lipcu może być spadek cen żywności – wyjaśnił wicepremier. Ceny artykułów żywnościowych w czerwcu malały zdecydowanie szybciej od oczekiwań. Przyczynił się do tego m.in. spadek cen warzyw.

- W kolejnych miesiącach oczekujemy dalszego spadku cen żywności. Sprzyjają temu korzystne warunki meteorologiczne – poinformował minister gospodarki. Jak podkreślił, przewidywania te są jednak obarczone niepewnością związaną z czynnikami zewnętrznymi, takimi jak kurs walutowy oraz ceny surowców.

Polecamy: Jaki płacisz podatek, taki dostaniesz kredyt

W czerwcu ceny paliw obniżyły się w stosunku do maja o 0,9 proc. i  obok cen żywności wpłynęły na obniżenie inflacji ogółem. – Wpływ na to miała decyzja państw członkowskich Międzynarodowej Agencji Energetycznej o uwolnieniu zapasów ropy naftowej – powiedział wicepremier Pawlak.

Wg szacunków GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2011 r. spadły o 0,4 proc. w stosunku do maja b.r.  W porównaniu z czerwcem 2010 r. były zaś wyższe o 4,2 proc.

Od oczekiwań MG niższy był spadek cen odzieży i obuwia. Z kolei w kategorii dóbr i usług związanych z mieszkaniem odnotowano wzrost cen. Podobnie było w kategoriach wydatków związanych ze zdrowiem oraz w restauracjach i hotelach.

Nieznacznie szybciej będą rosły także ceny dóbr i usług związanych z mieszkaniem, w związku z nowymi taryfami gazowymi, oraz opłatami za media. Ogólny wskaźnik cen w lipcu powinien spaść o 0,3 proc.

Polecamy: Jak optymalizować koszty w małej firmie?

Źródło: MG

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »