| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Prezydencja Polski w Radzie UE

Prezydencja Polski w Radzie UE

Od 1 lipca Polska objęła Prezydencję w Radzie UE. Prezydencja sprawowana jest przez okres 6 miesięcy. Jakie zadania stoją przed naszym krajem?

Prezydencja UE jest sprawowana w Radzie UE zwanej Radą Ministrów, która jest główną instytucją decyzyjną w ramach UE. 

Zadania Prezydencji skupiają się wokół dwóch najważniejszych kwestii:

   1. Przewodniczenie pracom Rady UE oraz jej organów pomocniczych (grup roboczych i komitetów)
   2. Reprezentowanie Rady UE w relacjach z innymi instytucjami UE

Pierwsze z zadań, czyli przewodniczenie pracom Rady UE i jej organów pomocniczych (komitety i grupy robocze), stanowi największe wyzwanie, zarówno merytoryczne, jak i organizacyjne. Wiąże się ono bowiem z koniecznością przygotowania kilku tysięcy spotkań, zarówno formalnych jak i nieformalnych w Brukseli, Luksemburgu (zgodnie z regulaminem Rady UE miejsce posiedzeń Rady UE w kwietniu, czerwcu i październiku) oraz kraju sprawującym aktualną Prezydencję.

Kluczową rolą Prezydencji w przewodniczeniu pracom Rady i jej organów przygotowawczych jest wypracowywanie kompromisów pomiędzy państwami członkowskimi w toku wypracowywania projektów aktów prawnych. Rola ta jest szczególnie ważna, gdy poruszane są kwestie kontrowersyjne. W takich przypadkach Prezydencja słucha opinii poszczególnych państw członkowskich i instytucji UE (Komisja Europejska, Parlament Europejski), a następnie przedstawia propozycje kompromisowe. Prezydencja podpisuje także akty przyjęte przez Radę.

Polecamy: Od kiedy euro w Polsce?

Drugie zadanie obejmuje reprezentowanie Rady wobec innych instytucji UE, w szczególności wobec Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Przed wejściem w życie Traktatu z Lizbony istotnym, trzecim, zadaniem rotacyjnej Prezydencji było reprezentowanie UE w stosunkach międzynarodowych (wobec państw trzecich i organizacji międzynarodowych), jednak wraz z ustanowieniem nowego urzędu Wysokiego Przedstawiciela ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa przedmiotowy obszar tematyczny został wyłączony z zakresu działania rotacyjnej 6-miesięcznej Prezydencji.

Polecamy: Zmiany w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki, które powinien znać każdy przedsiębiorca

Źródło: MG

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »