| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Unia wzmacnia zarządzanie gospodarcze

Unia wzmacnia zarządzanie gospodarcze

Ministrowie finansów krajów UE zatwierdzili pakiet legislacyjny dotyczący nowych zasad zarządzania gospodarczego w Unii. UE wzmacnia dyscyplinę budżetową w państwach członkowskich i zwiększa nadzór nad prowadzonymi przez nie politykami gospodarczymi.

Ministrowie przeprowadzili również dyskusję nt. rozporządzenia w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, partnerów centralnych i repozytoriów transakcji. Proponowane rozwiązania mają służyć poprawie przejrzystości i nadzoru regulacyjnego nad instrumentami pochodnymi będącymi przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym oraz zwiększeniu stabilności finansowej w UE. Temat ten będzie kontynuowany w czasie polskiej prezydencji.

Rada przyjęła także rekomendacje dotyczące oceny aktualizacji Programów Stabilności i Konwergencji (założenia odnośnie do polityk budżetowych) oraz Krajowych Programów Reform (założenia dotyczące polityk strukturalnych i rozwojowych), które państwa członkowskie powinny wziąć pod uwagę podczas projektowania przyszłorocznego budżetu. Jest to kolejny krok w ramach pierwszego roku funkcjonowania tzw. semestru europejskiego (czyli cyklu koordynacji polityk budżetowych i gospodarczych zgodnie ze wspólnymi zasadami).

Rada ECOFIN przeprowadziła także dyskusję w sprawie projektu decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady udzielającej gwarancji UE dla Europejskiego Banku Inwestycyjnego na pokrycie strat poniesionych w związku z pożyczkami i gwarancjami udzielonymi na potrzeby projektów poza granicami Wspólnoty. Szczególną uwagę zwrócono na kwestie dotyczące Islandii i wypełnianie przez nią zobowiązań wynikających z dyrektywy o gwarantowaniu depozytów i porozumienia w sprawie EOG.

Polecamy: Jak przedsiębiorca może zabezpieczyć się przez ryzykiem kursowym?

Źródło: MF

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK