| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Redukcja CO2 zmniejszy konkurencyjność unijnej gospodarki

Redukcja CO2 zmniejszy konkurencyjność unijnej gospodarki

Ministerstwo Gospodarki obawia się, że proponowana przez KE na najbliższe 40 lat ścieżka redukcji emisji CO2 może mieć negatywny wpływ na konkurencyjność europejskiej gospodarki. Resort zauważa, że polityka Unii w tej kwestii nie może być oderwana od realiów.

Wicepremier poinformował, że 21 czerwca 2011 r. Polska jako jedyny kraj zagłosowała przeciw przyjęciu konkluzji Rady Środowiska UE dla komunikatu Komisji Europejskiej Road map for low-carbon economy - vision for 2050. Strona polska nie wyraziła zgody na zaproponowane zapisy, które otwierały drogę do przyjęcia celu redukcji emisji gazów cieplarnianych wyższego niż 20 proc. do 2020 r.

Polska obawia się, że zwiększenie celów redukcji emisji CO2 w Europie może doprowadzić nie tylko do znacznego wzrostu cen energii, ale także do przenoszenia energochłonnych sektorów przemysłowych poza granice Unii. – Dlatego tak ważne jest, abyśmy decyzje w tej sprawie podejmowali w sposób roztropny i przemyślany – dodał.

Jak zauważył wicepremier Pawlak, konkluzje Rady Środowiska próbowano przeforsować zanim jeszcze KE przedstawiła analizy nt. wpływu tych działań na konkurencyjność gospodarki europejskiej i ryzyka emigracji produkcji przemysłowej poza granice Wspólnoty. - Przed zaakceptowaniem tych planów konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych ekspertyz, uwzględniających możliwości inwestycyjne poszczególnych sektorów i państw członkowskich – powiedział.

Polecamy: Jakie dotacje dla przedsiębiorców w 2011 roku?

Przypomniał, że Polska w ostatnich 20 latach wykonała ogromny wysiłek redukując emisje gazów cieplarnianych o 30 proc., równocześnie podwajając PKB. - Żaden kraj UE nie może pochwalić się takimi osiągnięciami - podkreślił. Zrealizowanie obecnych postulatów KE oznaczałoby dla Polski konieczność redukcji emisji w sektorze energii aż o 99 proc., co jest praktycznie niemożliwe.

W opinii wicepremiera Pawlaka, podejmując decyzje w tej sprawie należy wziąć pod uwagę także ostatnie decyzje państw członkowskich w dziedzinie energii, takie jak rezygnacja Niemiec z rozwijania energetyki jądrowej, czy zakaz eksploatacji gazu łupkowego we Francji. – Będzie to mieć znaczący wpływ na strukturę źródeł wytwarzania energii w Europie – powiedział. Zwrócił też uwagę, iż technologie magazynowania CO2 (CCS – Carbon Capture and Storage) nie zostały jak dotąd nigdzie wdrożone na skalę przemysłową, a analizy wskazują, że mogą być one trwale nierentowne.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Źródło: MG

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK