| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Inwestycje zagraniczne najlepiej w Polsce

Inwestycje zagraniczne najlepiej w Polsce

Polska zajęła trzecie miejsce w rankingu liczby miejsc pracy stworzonych dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym, przygotowanym przez Ernst & Young. Czy inwestycje zagraniczne można określić mianem atutów polskiej gospodarki?

Inwestycje zagraniczne dały Polsce 3. miejsce według raportu Ernst & Young Polska za 2010 r. w Europie pod względem liczby miejsc pracy stworzonych dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym, a 7. - pod względem liczby realizowanych nowych projektów inwestycyjnych.

W 2010 r. dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym powstało w naszym kraju 12 366 nowych miejsc pracy, aż o 65 proc. więcej niż w 2009 roku. Dzięki temu Polska awansowała w europejskim rankingu z 5. miejsca w 2009 r. na 3. w 2010 r.

- Jesteśmy w stanie odpowiedzieć na oczekiwania najbardziej wymagających inwestorów. Oferujemy niskie relatywnie koszty prowadzenia działalności, rosnącą liczbę konsumentów, bardzo dobre przygotowanie i umiejętności pracowników, a także stabilne perspektywy wzrostu gospodarczego. – powiedział wiceminister Rafał Baniak komentując wyniki raportu. - Niebagatelne znaczenie mają także zachęty inwestycyjne, z których korzysta coraz większa liczba przedsiębiorców – dodał wiceminister odpowiedzialny za inwestycje.

W 2010 r. w Polsce rozpoczęto realizację 143 projektów z zakresu BIZ, co oznacza wzrost o 40 proc. w porównaniu do roku poprzedniego - najwyższy w całej Europie. Polskę w rankingu poprzedzają Wlk. Brytania, Francja, Niemcy, Rosja, Hiszpania i Belgia. Państwa takie jak Węgry i Czechy zajmują dalsze pozycje (odpowiednio: 12. i 14.).

Największymi inwestorami w naszym kraju są firmy amerykańskie, które w 2010 r. stworzyły 3 845 nowych miejsc pracy. Najpopularniejszymi sektorami dla BIZ były: produkcja sprzętu RTV i AGD, motoryzacja oraz usługi biznesowe.

Na wysokim 7. miejscu, w rankingu najbardziej atrakcyjnych miast europejskich znalazła się Warszawa (za Londynem, Paryżem, Berlinem, Frankfurtem, Amsterdamem i Barceloną. Praga została sklasyfikowana na miejscu 14. W raporcie podkreślono, że lokalizacja projektu w Warszawie zapewnia dostęp do partnerów biznesowych, wykształconych pracowników, nowoczesnych technologii oraz rynków światowych.

Liderami w Europie pod względem napływu BIZ pozostają: Wielka Brytania i Francja, ale ich udział maleje na rzecz takich państw jak Niemcy oraz coraz bardziej konkurencyjnych takich jak Polska, Węgry i kraje bałtyckie.

W 2010 r. w Europie zrealizowano 3 757 projektów BIZ, o 14 proc. więcej niż w roku poprzednim. Natomiast liczba nowych miejsc pracy utworzonych w wyniku BIZ w Europie wyniosła 137 337 (wzrost 10% w porównaniu do r. 2009).

(Dane z raportu Ernst & Young 2011 European attractiveness survey)

Miejsce
w rankingu

Państwo

Liczb miejsc pracy stworzona dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym w 2010 r.

1.

Wielka Brytania

21 209

2.

Francja

14 922

3.

Polska

12 366

4.

Niemcy

12 044

5.

Węgry

8 572

6.

Rosja

8 058

7.

Hiszpania

7 723

8.

Irlandia

5 785

9.

Czechy

4 815

10.

Belgia

4 010

Polecamy: Jakie bariery dla przedsiębiorcy w Unii Europejskiej?

Źródło: MG

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK