| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Inwestycje zagraniczne najlepiej w Polsce

Inwestycje zagraniczne najlepiej w Polsce

Polska zajęła trzecie miejsce w rankingu liczby miejsc pracy stworzonych dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym, przygotowanym przez Ernst & Young. Czy inwestycje zagraniczne można określić mianem atutów polskiej gospodarki?

Inwestycje zagraniczne dały Polsce 3. miejsce według raportu Ernst & Young Polska za 2010 r. w Europie pod względem liczby miejsc pracy stworzonych dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym, a 7. - pod względem liczby realizowanych nowych projektów inwestycyjnych.

W 2010 r. dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym powstało w naszym kraju 12 366 nowych miejsc pracy, aż o 65 proc. więcej niż w 2009 roku. Dzięki temu Polska awansowała w europejskim rankingu z 5. miejsca w 2009 r. na 3. w 2010 r.

- Jesteśmy w stanie odpowiedzieć na oczekiwania najbardziej wymagających inwestorów. Oferujemy niskie relatywnie koszty prowadzenia działalności, rosnącą liczbę konsumentów, bardzo dobre przygotowanie i umiejętności pracowników, a także stabilne perspektywy wzrostu gospodarczego. – powiedział wiceminister Rafał Baniak komentując wyniki raportu. - Niebagatelne znaczenie mają także zachęty inwestycyjne, z których korzysta coraz większa liczba przedsiębiorców – dodał wiceminister odpowiedzialny za inwestycje.

W 2010 r. w Polsce rozpoczęto realizację 143 projektów z zakresu BIZ, co oznacza wzrost o 40 proc. w porównaniu do roku poprzedniego - najwyższy w całej Europie. Polskę w rankingu poprzedzają Wlk. Brytania, Francja, Niemcy, Rosja, Hiszpania i Belgia. Państwa takie jak Węgry i Czechy zajmują dalsze pozycje (odpowiednio: 12. i 14.).

Największymi inwestorami w naszym kraju są firmy amerykańskie, które w 2010 r. stworzyły 3 845 nowych miejsc pracy. Najpopularniejszymi sektorami dla BIZ były: produkcja sprzętu RTV i AGD, motoryzacja oraz usługi biznesowe.

Na wysokim 7. miejscu, w rankingu najbardziej atrakcyjnych miast europejskich znalazła się Warszawa (za Londynem, Paryżem, Berlinem, Frankfurtem, Amsterdamem i Barceloną. Praga została sklasyfikowana na miejscu 14. W raporcie podkreślono, że lokalizacja projektu w Warszawie zapewnia dostęp do partnerów biznesowych, wykształconych pracowników, nowoczesnych technologii oraz rynków światowych.

Liderami w Europie pod względem napływu BIZ pozostają: Wielka Brytania i Francja, ale ich udział maleje na rzecz takich państw jak Niemcy oraz coraz bardziej konkurencyjnych takich jak Polska, Węgry i kraje bałtyckie.

W 2010 r. w Europie zrealizowano 3 757 projektów BIZ, o 14 proc. więcej niż w roku poprzednim. Natomiast liczba nowych miejsc pracy utworzonych w wyniku BIZ w Europie wyniosła 137 337 (wzrost 10% w porównaniu do r. 2009).

(Dane z raportu Ernst & Young 2011 European attractiveness survey)

Miejsce
w rankingu

Państwo

Liczb miejsc pracy stworzona dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym w 2010 r.

1.

Wielka Brytania

21 209

2.

Francja

14 922

3.

Polska

12 366

4.

Niemcy

12 044

5.

Węgry

8 572

6.

Rosja

8 058

7.

Hiszpania

7 723

8.

Irlandia

5 785

9.

Czechy

4 815

10.

Belgia

4 010

Polecamy: Jakie bariery dla przedsiębiorcy w Unii Europejskiej?

Źródło: MG

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »