| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polska Prezydencja: lepsze prawo na wspólnym rynku

Polska Prezydencja: lepsze prawo na wspólnym rynku


Ministerstwo Gospodarki zamierza umożliwić małym i średnim przedsiębiorcom wykorzystanie szansy stawianej przez jednolity rynek. Rozwój rynku wewnętrznego UE to jeden z trzech priorytetowych obszarów działania resortu na czas przewodnictwa Polski w Radzie UE.

Wicepremier Pawlak podkreślił, że Ministerstwo Gospodarki w ramach działań na rzecz rozwoju rynku wewnętrznego będzie pracować nad poprawą otoczenia regulacyjnego, w którym funkcjonują europejskie firmy. - Będziemy zachęcać państwa unijne do eliminowania obciążeń administracyjnych nakładanych na przedsiębiorców – zaznaczył. Zgodnie z planami UE, mają one zostać zredukowane o 25 proc. do 2012 r.

Zdaniem szefa resortu gospodarki potrzebny jest czynny udział właścicieli firm w procesie usprawniania obowiązujących przepisów. – Za pomocą Oceny Skutków Regulacji przedsiębiorcy mogą wskazywać przepisy wymagające ich zdaniem poprawy. Dzięki temu współtworzą oni najbardziej korzystne regulacje dla biznesu – ocenił wicepremier Pawlak. Ocena Skutków Regulacji to narzędzie stworzone z inicjatywy Better Regulation, które przyczynia się do poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

Wicepremier Waldemar Pawlak zaznaczył, że Polsce zależy na dalszej realizacji idei Think Small First (przede wszystkim małe i średnie firmy). - Z pewnością zaangażujemy się też w przegląd wdrażania 10 zasad wyszczególnionych w Programie „Small Business Act (SBA)” dla Europy - zadeklarował. Na rok 2011 przypada podsumowanie działań, których podjęły się państwa członkowskie przyjmując SBA.

Wiceszef polskiego rządu poinformował, że Prezydencja wiele uwagi poświęci również realizacji założeń Europejskiego Planu na rzecz Innowacji (EIP). - Nowoczesne rozwiązania to obecnie najlepszy sposób budowania przewagi konkurencyjnej - powiedział. - Dlatego też chcemy promować nie tylko innowacje technologiczne, ale także ulepszenia w sektorze usług, czy nowe sposoby zarządzania w przedsiębiorstwach – dodał.

Zapowiedział, że polska Prezydencja położy także nacisk na dalsze otwieranie rynku europejskiego na kontakty handlowe z partnerami zewnętrznymi. - Kluczowe będzie tu eliminowanie barier pozataryfowych, które unijnym towarom i usługom ograniczają lub uniemożliwiają dostęp do rynków krajów trzecich – ocenił minister gospodarki. Dodał, że w czasie Prezydencji resort planuje skoncentrować się również na rozwoju handlu elektronicznego, aby ułatwić m.in. przeprowadzanie transakcji transgranicznych on-line.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Źródło: MG

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »