| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Obrót z zagranicą do nowelizacji

Obrót z zagranicą do nowelizacji

Resort gospodarki przygotował nowelizację ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Nowelizacje przyjęła Rada Ministrów.

Nowelizujący obrót z zagranicą dokument upraszcza m. in. postępowanie w zakresie wydawania zezwoleń na obrót z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla administracji. Rozszerza także zakres podmiotów uprawnionych do udziału w takich transakcjach. Dzięki temu, więcej podmiotów mających upoważnienie do posiadania towarów o znaczeniu strategicznym będzie mogło także dokonywać obrotu tymi towarami z zagranicą.

Ponadto, proces wydawania niektórych rozporządzeń stanie się prostszy. Usunięto zapis zobowiązujący do ich uprzedniej konsultacji z innym ministrem, co usprawni i przyspieszy procedurę.

Nowe rozwiązania wprowadzą też zezwolenia generalne na obrót uzbrojeniem. Zmniejszy to uciążliwości związane z uzyskiwaniem przez firmy zezwoleń indywidualnych. Zrezygnowano z wymogu uzyskania zezwolenia przez przedsiębiorcę, który świadczy usługę polskiej firmie mającej już takie zezwolenie. Pozwoli to uniknąć wydawania więcej niż jednego zezwolenia dla tej samej transakcji.

Polecamy: Co to jest pomoc de minimis?

Nowelizacja przewiduje też zmiany w stosowaniu wewnętrznego systemu kontroli (WSK). Z ustawy usunięto wymóg stosowania WSK przez 3 lata zanim podmiot będzie mógł skorzystać po raz pierwszy z krajowego zezwolenia generalnego. Zgodnie z nowymi zapisami tylko „przedsiębiorcy wnioskujący o zezwolenie na obrót uzbrojeniem lub korzystający z krajowego zezwolenia generalnego na obrót uzbrojeniem” będą zobowiązani do posiadania WSK. Co więcej, nowelizacja ogranicza kontrolę zgodności funkcjonowania WSK z liczby „co najmniej 5” do „3”, w okresie ważności certyfikatu wynoszącym 3 lata.

Nowelizacja likwiduje rozbieżności ustawy z rozporządzeniem Rady UE nr 428/2009 (zasady obrotu produktami podwójnego zastosowania) i implementuje postanowienia dyrektywy 43/2009/WE (zasady transferów wewnątrzunijnych uzbrojenia) oraz Wspólnego Stanowiska Rady UE 2008/944/WPZiB (kryteria rozpatrywania wniosków o wydanie zezwoleń na wywóz uzbrojenia do krajów trzecich).

Towary, technologie i usługi o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa to m. in. broń, amunicja i zapalniki, materiały wybuchowe, niektóre pojazdy terenowe, wojenne jednostki pływające i latające, bojowe środki chemiczne, sprzęt elektroniczny zaprojektowany do planowania i monitorowania działań ofensywnych, specjalistyczne urządzenia do szkolenia wojskowego wraz z oprogramowaniem, technologie itp.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Źródło: MG

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »