| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Obrót z zagranicą do nowelizacji

Obrót z zagranicą do nowelizacji

Resort gospodarki przygotował nowelizację ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Nowelizacje przyjęła Rada Ministrów.

Nowelizujący obrót z zagranicą dokument upraszcza m. in. postępowanie w zakresie wydawania zezwoleń na obrót z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla administracji. Rozszerza także zakres podmiotów uprawnionych do udziału w takich transakcjach. Dzięki temu, więcej podmiotów mających upoważnienie do posiadania towarów o znaczeniu strategicznym będzie mogło także dokonywać obrotu tymi towarami z zagranicą.

Ponadto, proces wydawania niektórych rozporządzeń stanie się prostszy. Usunięto zapis zobowiązujący do ich uprzedniej konsultacji z innym ministrem, co usprawni i przyspieszy procedurę.

Nowe rozwiązania wprowadzą też zezwolenia generalne na obrót uzbrojeniem. Zmniejszy to uciążliwości związane z uzyskiwaniem przez firmy zezwoleń indywidualnych. Zrezygnowano z wymogu uzyskania zezwolenia przez przedsiębiorcę, który świadczy usługę polskiej firmie mającej już takie zezwolenie. Pozwoli to uniknąć wydawania więcej niż jednego zezwolenia dla tej samej transakcji.

Polecamy: Co to jest pomoc de minimis?

Nowelizacja przewiduje też zmiany w stosowaniu wewnętrznego systemu kontroli (WSK). Z ustawy usunięto wymóg stosowania WSK przez 3 lata zanim podmiot będzie mógł skorzystać po raz pierwszy z krajowego zezwolenia generalnego. Zgodnie z nowymi zapisami tylko „przedsiębiorcy wnioskujący o zezwolenie na obrót uzbrojeniem lub korzystający z krajowego zezwolenia generalnego na obrót uzbrojeniem” będą zobowiązani do posiadania WSK. Co więcej, nowelizacja ogranicza kontrolę zgodności funkcjonowania WSK z liczby „co najmniej 5” do „3”, w okresie ważności certyfikatu wynoszącym 3 lata.

Nowelizacja likwiduje rozbieżności ustawy z rozporządzeniem Rady UE nr 428/2009 (zasady obrotu produktami podwójnego zastosowania) i implementuje postanowienia dyrektywy 43/2009/WE (zasady transferów wewnątrzunijnych uzbrojenia) oraz Wspólnego Stanowiska Rady UE 2008/944/WPZiB (kryteria rozpatrywania wniosków o wydanie zezwoleń na wywóz uzbrojenia do krajów trzecich).

Towary, technologie i usługi o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa to m. in. broń, amunicja i zapalniki, materiały wybuchowe, niektóre pojazdy terenowe, wojenne jednostki pływające i latające, bojowe środki chemiczne, sprzęt elektroniczny zaprojektowany do planowania i monitorowania działań ofensywnych, specjalistyczne urządzenia do szkolenia wojskowego wraz z oprogramowaniem, technologie itp.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Źródło: MG

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK