| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polskie firmy bez pracowników?

Polskie firmy bez pracowników?

Od 1 maja do pracy w Niemczech wyjechało ok. 50 tys. naszych rodaków. Polskie firmy nie odczują odpływu siły roboczej. Dla pracowników nadal kuszące są jednak niemieckie zarobki.

„Widać wyraźnie, że nie będzie masowego exodusu, porównywalnego do tego, który miał miejsce w 2004 r., kiedy po przyjęciu Polski do Unii Europejskiej ponad 2 mln rodaków wyjechało w poszukiwaniu lepszego życia do Wielkiej Brytanii i Irlandii" - ocenia Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.

„Zapotrzebowanie na polskich pracowników jest duże, szczególnie u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie brakuje rąk do pracy w wielu zawodach. Niemcy poszukują „na już" ok. 50 tys. opiekunów osób starszych, 60 tys. informatyków, 36 tys. inżynierów, 30 tys. pielęgniarek i lekarzy oraz sporą grupę rzemieślników. Resort pracy przewiduje, że w ciągu 3 lat może odpłynąć ok. 300 tys. pracowników. Jednakże nie powinniśmy obawiać się aż tak masowych wyjazdów do pracy do naszych zachodnich sąsiadów.

Niemiecki resort pracy przewiduje, że rocznie przybędzie do pracy ok. 100 tys. pracowników pochodzących ze wszystkich państw, dla których otwarto granice 1 maja br. To na pewno nie zaspokoi potrzeb niemieckiego rynku pracy, bo chodź teraz bez pracy pozostaje 3 mln Niemców, to w 2025 deficyt rąk do pracy ukształtuje się na poziomie 6,5 mln. Czy można zatem powiedzieć, że Niemcy więcej stracili niż zyskali na swojej ostrożności z 2004 roku? Prawdopodobnie tak.

Od wielu lat Polacy wyjeżdżają do pracy w Niemczech. Występują tu charakterystyczne więzi pomiędzy naszymi narodami - przed 1 maja mieszkało w Niemczech ponad 420 tys. Polaków, z czego 100 tys. było legalnie zatrudnionych; pozostali świadczyli swoje usługi nielegalnie. Po 1 maja 2011 wielu pracujących w szarej strefie zalegalizowało swoje zatrudnienie i oni także zostali włączeni do statystyk osób emigrujących w celach zarobkowych.

Polecamy: Czy pracownik może prowadzić własną firmę?

Jako wabik dla polskich pracowników wskazuje się wysokie wynagrodzenia. Dysproporcje nie są jednak już tak duże jak jeszcze 20 lat temu, kiedy stosunek uzyskanej kwoty za wykonywanie tych samych zawodów w Niemczech i w Polsce wynosił 6:1; teraz kształtuje się jak 3:1, przy czym koszty utrzymania są znacznie wyższe za naszą zachodnią granicą. Ale czy Polacy będą otrzymywać takie same pensje? W parlamencie niemieckim trwają prace nad wprowadzeniem zmian w regulacjach dotyczących płacy minimalnej, a także nad rozporządzeniem dotyczącym pracy tymczasowej. Z jednej strony wprowadzi to uczciwe reguły. Z drugiej zaś tempo prac legislacyjnych każe zastanowić się, czy właśnie w pracy tymczasowej Niemcy nie upatrują głównego sposobu zatrudnienia Polaków (szczególnie fizycznych) i czy najbardziej na otwarciu granicy nie zyskają polskie agencje pracy tymczasowej?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Łomozik

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK