| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Gaz łupkowy szansą na własną firmę

Gaz łupkowy szansą na własną firmę

Potwierdzenie informacji o zasobach gazu łupkowego w Polsce może stać się źródłem pomysłu na własny biznes. Gaz łupkowy może być motorem przedsiębiorczości w Polsce przez nawet 300 lat. Na jakim etapie znajdują się prace nad wydobyciem gazu łupkowego?

Jeżeli potwierdzą się przypuszczenia i oceny mówiące o tym, że Polska posiada złoża gazu łupkowego na poziomie ok. 5 bilionów m3, będzie to oznaczać, że mamy zasoby wystarczające na 300 lat – powiedział 27 maja 2011 r. wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas debaty sejmowej nt. perspektyw wydobycia gazu łupkowego w Polsce .

Wicepremier Pawlak podkreślił, że działania mające na celu eksploatację „shale gas” są obecnie na etapie wstępnych prac poszukiwawczych. - Przedsiębiorstwa, które otrzymały koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie niekonwencjonalnych złóż węglowodorów badają strukturę geologiczną naszego kraju – powiedział.

Wicepremier Pawlak przypomniał również, że Polska należy do krajów, które mają największy udział surowców własnych w ogólnym bilansie energii. – Nasze rezerwy gazu konwencjonalnego to 140 mld m3. Przy obecnym poziomie zużycia wystarczą na ok. 10 lat - dodał. W jego opinii odkrycie złóż gazu łupkowego zmieniłoby sytuację na rynku energetycznym Polski i całego regionu. – Mamy szansę przebudować rynek energii i poprawić bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju – powiedział.

Odpowiadając na pytania posłów, szef resortu gospodarki zapewnił, że Polska dysponuje odpowiednią infrastrukturą potrzebną do przesyłu gazu z łupków. - Funkcjonująca dzisiaj sieć może przejąć część wydobytego gazu i rozprowadzić go po kraju. Gaz ten może być również eksportowany – zaznaczył.

Wicepremier Pawlak nawiązał również do raportu przygotowanego przez The Oxford Institute For Energy Studies nt. niekonwencjonalnych złóż gazu.– Eksperci z Oxfordu szacują, że koszty wydobycia gazu łupkowego w Polsce to 280-330 dol. za 1000 m3. Obecna cena gazu ze złóż konwencjonalnych, regulowana ceną ropy naftowej (ponad 100 dol. za baryłkę), wynosi obecnie 400 dol. za 1000 m3 - powiedział. – Gaz niekonwencjonalny staje się zatem atrakcyjnym źródłem energii – dodał wicepremier.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Źródło: MG

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Gaz łupkowy szansą na własną firmę
Gaz łupkowy szansą na własną firmę

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystian Marczak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »