REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

W czwartek o 14.30 poznaliśmy amerykański PKB, który wyniósł 1,8%, a nie – jak się spodziewano – 2,2% r/r. Również ilość zasiłków dla bezrobotnych przekroczyła prognozowane 401 tys., sięgając 424 tys. Mimo to indeksy giełdowe szły w górę – S&P 500 o 0,55%, a nasz rodzimy WIG 20 o 0,08%.

Nieco bardziej zachowawczy w ocenie byli koledzy na rynku walutowym Forex. Umocnił się frank, którego uważa się za dobrą lokatę na trudne czasy. Którzy inwestorzy mają rację?

REKLAMA

REKLAMA

Chociaż kwotowania swapów kredytowych CDS nie dają Grecji większych szans na uniknięcie bankructwa, rynki zdają się grać na przeczekanie. Każdy kolejny dzień, w którym nie obwieszczono, że Grecja bankrutuje, zaliczany jest do dobrych dni. Być może inwestorzy powoli przestają pytać: „co to będzie?”, zastępując to słowami: „jakoś to będzie”. Ponieważ ciągle jednak dominuje niepewność, jest ona pierwszym źródłem siły franka.

Za drugi powód umocnienia szwajcarskiej waluty można uznać silną gospodarkę i dużą przestrzeń do zaostrzania polityki pieniężnej. W 2011 r. PKB Szwajcarii ma wzrosnąć o 2% w ujęciu realnym, a obecny poziom bezrobocia wynosi 3,1%. Ponadto, Szwajcaria eksportuje więcej niż importuje (w kwietniu nadwyżka wyniosła 1,5 mld CHF). Gdy do tego doda się stopy na poziomie 0,25%, widać wyraźnie potencjał franka do dalszej aprecjacji.

Przeczytaj również: Dlaczego pod koniec kwietnia nastąpiła deprecjacja dolara?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Analiza techniczna pokazuje, że kurs franka do złotego powinien przekroczyć marcowy (zarazem ponad dwuletni) szczyt 3,2945. RSI, którego ostatni szczyt znajduje się wyżej od marcowego, wskazuje, że momentum kursu CHF/PLN wciąż pozostaje wzrostowe. Dodatkowo, na wykresie widać tworzącą się formację klina wzrostowego (zaznaczonego czerwonymi liniami). Jeżeliby tak interpretować ten wykres, oznaczałoby to rzadką sytuację występowania klina jako odwrócenia trendu wzrostowego.

Polecamy serwis: Budżet domowy

REKLAMA

Wówczas ewentualny potencjał spadkowy sięgałby poziomu ok. 2,5 zł za franka, a obecne wyjście kursu ponad górną czerwoną linię byłoby fałszywym sygnałem. Jeżeli kurs pod koniec dzisiejszego dnia wróci co najmniej do poziomu 3,23, pojawią się niewielkie szanse na zrealizowanie tego scenariusza. Zapewne kilkaset tysięcy polskich posiadaczy kredytu we frankach będzie za to mocno trzymać kciuki.

Złoty umocni się do franka, gdy globalny sentyment ulegnie znacznej poprawie. Krokiem do tego celu mogą być dzisiejsze dane makro. Jakkolwiek analiza techniczna pokazuje większe prawdopodobieństwo wzrostów, jeżeli dzisiejsze publikacje makroekonomiczne okażą się lepsze od oczekiwań, poprawią się nastroje na rynkach. O godzinie 11.30 poznamy ważny dla Szwajcarii indeks wyprzedzający koniunkturę KOF. O 14.30 napłyną dane o dochodach i wydatkach Amerykanów, a wśród nich indeks cen PCE, na który zwraca szczególną uwagę Fed przy planowaniu polityki monetarnej. Wreszcie, o 15.55 opublikowany zostanie indeks Michigan – miernik nastrojów gospodarstw domowych, a pięć minut później poznamy indeks podpisanych umów kupna domów w USA.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA