| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Produkcja przyspiesza

Produkcja przyspiesza

Produkcja sprzedana przemysłu w kwietniu 2011 r. była o 6,6 proc. wyższa w porównaniu z 2010 r. i o 9,4 proc. niższa niż w marcu br. - wynika ze wstępnych danych GUS. Co to oznacza dla firm?

Najwyższy wzrost odnotowano w działach przetwórstwa przemysłowego. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż w kwietniu była wyższa o 8,7 proc. niż w kwietniu 2010 r. oraz o 1,4 proc. niższa w porównaniu z marcem 2011 r.

Dobre wyniki osiągnęło 25 spośród 34 działów przemysłu. Najwyższy wzrost odnotowano w produkcji mebli – o 26,5 proc., a także metali – o 16,9 proc. i pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 16,2 proc.

Z kolei wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu wzrósł w kwietniu o 8,9 proc. względem analogicznego miesiąca 2010 r. (wobec 9,5 proc. w marcu).

Wzrost sprzedaży odnotowały w kwietniu także przedsiębiorstwa budowlane. Była ona wyższa o 15,6 proc. niż przed rokiem i o 9,7 proc. wyższa niż w marcu.

Analitycy MG oczekują, że w maju 2011 r. tempo wzrostu produkcji przemysłowej będzie nieco wyższe od notowanego w kwietniu, a tempo produkcji budowlanej powinno pozostać na poziomie zbliżonym do obecnego. Dane sugerują utrzymywanie się korzystnych trendów w sektorze przemysłowym w II kwartale.

Polecamy: Dla kogo przeznaczona jest pomoc de minimis?

Źródło: MG

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Przyszło

Specjalista z dziedziny rachunkowości budżetowej. Absolwent studiów doktoranckich Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Pracował w jednym z głównych urzędów centralnych w departamencie nadzoru i kontroli. Czynny zawodowo główny księgowy w państwowej jednostce budżetowej. Wykładowca akademicki i doświadczony trener szkoleń z zakresu tematyki szeroko rozumianych finansów publicznych i rachunkowości budżetowej. Ponadto realizuje projekty szkoleniowe i doradcze w sferze przedsiębiorstw w zakresie Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej oraz Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Przeprowadza zleconą kontrolę jednostek sektora finansów publicznych w zakresie prawidłowości ich funkcjonowania pod względem wprowadzonych procedur kontroli zarządczej, polityki rachunkowości, a także prawidłowego ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych. Posiada certyfikat Ministra Finansów uprawniający do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Autor artykułów w prasie branżowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK