| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Złoty kwartał poskich firm

Złoty kwartał poskich firm

W pierwszym kwartale br. przychody z całej działalności firm rosły szybciej niż koszty - podał GUS. Przedsiębiorstwa uzyskały wyniki finansowe lepsze niż w ubiegłym roku.

„Firmy wróciły na szybką ścieżkę wzrostu. Zwiększyły przychody o 12 proc., jednocześnie trzymając w ryzach, mimo rosnących cen surowców, dynamikę kosztów" - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Rentowność sprzedaży netto przedsiębiorstw wzrosła z 4 proc. do 4,3 proc. Poprawiła się też relacja kosztów do przychodów. Pierwszy kwartał 2011 r. firmy zakończyły dodatnim wynikiem finansowym w wysokości prawie 22 mld zł. Był on o 20 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dzięki temu do budżetu państwa trafiło więcej pieniędzy z tytułu zapłaconych przez firmy podatków dochodowych.

Jednak w pierwszych trzech miesiącach roku ponad 38 proc. przedsiębiorstw wykazało straty. Ich wartość 7,3 mld zł ciągle pozostaje na porównywalnym do pierwszego kwartału 2010 r. poziomie. Odsetek firm, które wypracowały dodatni wynik finansowy wzrósł jedynie o 1,4 punktu procentowego, ale było to tylko 6 firm więcej.

Po raz pierwszy od dłuższego czasu przedsiębiorstwa miały ujemny wynik na działalności finansowej. Świadczy to o tym, że intensywniej zaczęły korzystać z zewnętrznego finansowania. Płynność gotówkowa nadal jednak pozostaje na bardzo wysokim i bezpiecznym poziomie, co potwierdza, że skala inwestycji w firmach jest niewielka.

W pierwszym kwartale br. sprzedaż eksportowa była o blisko 23 proc. wyższa niż przed rokiem. Eksporterzy osiągali lepsze wyniki niż przedsiębiorstwa z innych branż. Jednak liczba firm-eksporterów spadła. To zapewne efekt poprawy sytuacji na rynku polskim - ci eksporterzy, dla których sprzedaż za granicę nie jest podstawą ich działalności gospodarczej zdecydowali się na powrót na rynek polski" - dodaje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Polecamy: Jak optymalizować koszty w małej firmie?

Źródło: PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przedsiębiorstwa uzyskały wyniki finansowe lepsze niż w ubiegłym roku.
Przedsiębiorstwa uzyskały wyniki finansowe lepsze niż w ubiegłym roku.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK