| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Lombardy nie dostaną danych od banków?

Lombardy nie dostaną danych od banków?

Dane milionów klientów banków nie trafią do lombardów i sklepów ratalnych. Sejmowa Komisja Gospodarki zarekomendowała posłom odrzucenie części poprawek do ustawy o kredycie konsumenckim, które pod koniec kwietnia wprowadził Senat.

Przeciwko przyjęciu poprawek protestowała PKPP Lewiatan podnosząc zarzut niezgodności z celami unijnej dyrektywy, osłabiania tajemnicy bankowej, oraz zgodności z konstytucją trybu ich przyjęcia. Dziś ustawą zajmie się Sejm.

Przyjęcie poprawek, spowodowałoby, że informacje stanowiące tajemnicę bankową byłyby dostępne wszystkim podmiotom udzielającym kredytu konsumenckiego, a zatem również np. sklepom prowadzącym sprzedaż ratalną czy lombardom. A ich działalność nie jest regulowana przepisami prawa bankowego, a zatem nie byłyby one zobowiązane do przestrzegania przepisów tej ustawy. Nie zapewniłoby to należytego bezpieczeństwa tych informacji. Co więcej, istniało ryzyko powstania czarnego rynku obrotu nimi. „Proponowane poprawki pozostawały w sprzeczności z regulacjami chroniącymi tajemnicę bankową i podważały rolę banków jako instytucji zaufania publicznego" - mówi Bartosz Wyżykowski, ekspert PKPP Lewiatan.

Istniały też poważne wątpliwości, czy tak znaczące zmiany, ingerujące w istotę ustawy przyjętej przez Sejm, nie prowadzą w świetle utrwalonego orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego do ich niekonstytucyjności. Poprawki, w rzeczywistości miały charakter nowej inicjatywy ustawodawczej, która powinna stać się przedmiotem szerokich konsultacji i analiz prawnych oraz oceny skutków ekonomicznych.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Źródło: PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy

związek pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK