| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > W Polsce warto inwestować

W Polsce warto inwestować

Polska uplasowała się na pierwszym miejscu w badaniu Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK), jako najlepsza lokalizacja do inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej. Atutami okazały się rozwijająca się gospodarka i stabilność polityczna.

Wiceminister Baniak przypomniał, że sytuacja polskiej gospodarki, zarówno na tle krajów strefy euro, jak i wśród państw regionu, prezentuje się korzystnie. – Zgodnie z szacunkami GUS, wzrost PKB wyniósł w ubiegłym roku 3,8 proc. a w tym roku prognozujemy go na poziomie 4 proc – powiedział. Dodał, że głównym czynnikiem wzrostu PKB był popyt wewnętrzny.

Zdaniem wiceministra, wśród atutów, które przyciągają zagraniczne inwestycje właśnie do Polski, można wymienić m.in. strategiczne położenie naszego kraju, duży rynek wewnętrzny oraz instrumenty wsparcia m.in. w postaci specjalnych stref ekonomicznych, zwolnień podatkowych, czy dotacji z budżetu państwa. - Mamy także dobrze przygotowaną kadrę specjalistów z różnych dziedzin, a nasi inżynierowie i naukowcy cieszą się uznaniem na całym świecie – podkreślił.

Dyrektor Generalny AHK Michael Kern zaznaczył, że zgodnie z wynikami badania, ponad 86 proc. pytanych przedsiębiorców wybrało Polskę jako najbardziej atrakcyjne miejsce do inwestowania w Europie Środkowo-Wschodniej. – Na ponowną realizacje projektu w Polsce natomiast zdecydowałoby się 95 proc. pytanych – powiedział. Zaznaczył, że kolejne miejsca zajęły m.in. Słowacja, Czechy, Estonia, Litwa i Łotwa.

Przedsiębiorcy najwyżej ocenili członkostwo Polski w UE, stabilność polityczną oraz motywacje i kwalifikacje pracowników. Jako najważniejsze wyzwania dla polskiej gospodarki wskazali m.in. rozbudowę infrastruktury, zmniejszenie biurokracji, poprawę finansów publicznych oraz wprowadzenie euro.

Polecamy: Jak zawierać kontrakt eksportowy?

– Te informacje są dla nas cennymi wskazówkami do podejmowania działań sprzyjających biznesowi – podkreślił wiceminister Baniak. – W kwietniu Prezydent podpisał, przygotowaną w MG, ustawę deregulacyjną, która zwiększa zaufanie państwa do obywatela wprowadzając m.in. oświadczenia zamiast zaświadczeń. Pracujemy także nad kolejnymi ułatwieniami dla przedsiębiorców – dodał.

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa przeprowadziła w lutym 2011 r. wśród swoich członków ankietę dot. atrakcyjności inwestycyjnej Europy Środkowo-Wschodniej. Wśród 80 resopondentów znaleźli się m.in. przedstawiciele sektora przemysłowego, handlowego, usług reprezentujący zarówno małe i średnie firmy, jak i duże korporacje. 

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Źródło: MG

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Polska okazała się najlepszą lokalizacją do inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej.
Polska okazała się najlepszą lokalizacją do inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK