| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Kiełbasa dla polskich przedsiębiorców

Kiełbasa dla polskich przedsiębiorców

W kwietniu 2011 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zostały opublikowane rozporządzenia wykonawcze Komisji (UE) nr 379/2011 i 382/2011 z dnia 18 kwietnia 2011 r. rejestrujące w rejestrze Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności „kiełbasę myśliwską” i „kiełbasę jałowcową” (GTS). Obecnie polscy przedsiębiorcy mogą zająć się wyrobem aż 8 produktów zarejestrowanych w kategorii Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

W trakcie procedury rejestracyjnej Austria, Niemicy i Czechy złożyły sprzeciwy wobec rejestracji tych kiełbas. Jednak wyjaśnienia złożone przez stronę polską zostały przyjęte i produkty wpisano do rejestru Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności.

„Kiełbasa jałowcowa” charakteryzuje się niepowtarzalnym smakiem i zapachem. Cechy te są wynikiem stosowania w procesie produkcji owoców krzewu jałowca (Juniperus), rozdrabnianych tuż przed dodaniem do mięsa, natomiast wędzenie w dymie jałowcowym dopełnia jej smak i potęguje wyjątkowy zapach. Istotnym składnikiem kiełbasy jałowcowej wpływającym na jej specyfikę jest mięso wieprzowe, które musi charakteryzować się stosunkowo dużą zawartością tłuszczu śródmięśniowego, tzw. marmurkowatością nadającą produktowi pożądaną kruchość, soczystość oraz doskonały smak.

Nazwa „kiełbasy myśliwskiej” ściśle wiąże ją z łowiectwem, jednakże jej rynkowe przeznaczenie historycznie miało szerszy zasięg. Trwałość, dzięki podsuszaniu i wędzeniu, niewielkie rozmiary, czyli krótkie cienkie batony, czyniły z niej idealny składnik prowiantu zabieranego na wędrówki, podróże i dłuższe pobyty w miejscach, gdzie żywność była trudno dostępna.

Obecnie już 26 polskich produktów zostało wpisanych do unijnych rejestrów Chronionych Nazw Pochodzenia, Chronionych Oznaczeń Geograficznych i Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności.

Polecamy: Jak założyć sklep ze zdrową żywnością?

Źródło: ARiMR

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obecnie polscy przedsiębiorcy mogą zająć się wyrobem aż 8 produktów zarejestrowanych w kategorii Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.
Obecnie polscy przedsiębiorcy mogą zająć się wyrobem aż 8 produktów zarejestrowanych w kategorii Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK