| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polski biznes pomostem dla Północy i Wschodu?

Polski biznes pomostem dla Północy i Wschodu?

Polska może być dobrym łącznikiem pomiędzy krajami Europy Północnej a sąsiadami ze Wschodu i pomóc w rozwoju współpracy gospodarczej w regionie – powiedział minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas Baltic Business Forum (BBF). Czy polskie firmy są wystarczająco przygotowane na współpracę z sąsiadami?

Zdaniem wicepremiera Pawlaka, dobra sytuacja ekonomiczna oraz położenie geograficzne Polski czynią z naszego kraju „pomost” między państwami Północy i Wschodu Europy. – Reputacja Polski i sukcesy w czasie kryzysu stanowią bardzo dobrą podstawę, byśmy jako region UE skutecznie konkurowali na globalnym rynku i wzmacniali gospodarkę całej zjednoczonej Europy - podkreślił. – Dzięki współpracy regionalnej rozwijamy m.in. infrastrukturę do prowadzenia biznesu i inwestowania w krajach Unii Europejskiej – dodał.

W opinii wiceszefa polskiego rządu, kooperacja krajów Północy i Wschodu Europy przyczyni się do poprawy konkurencyjności regionu na arenie międzynarodowej. – Uzupełniając się możemy zwiększać swój potencjał rozwojowy – zaznaczył. Północne kraje europejskie mogą zaoferować swoim partnerom m.in. zaawansowane technologie środowiskowe oraz wysoki poziom innowacji w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. - Kraje wschodnie stanowią z kolei bardzo chłonne rynki – powiedział.

Minister gospodarki przypomniał też, że Polska i Szwecja były głównymi inicjatorami programu Partnerstwo Wschodnie, który obejmuje swoim zasięgiem Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, Mołdowę i Ukrainę. - Liczymy, że podczas naszej Prezydencji w Radzie UE uda się zakończyć negocjacje w sprawie strefy wolnego handlu między Wspólnotą a Ukrainą – powiedział wicepremier Pawlak.

Polecamy: Jakie dotacje dla przedsiębiorców w 2011 roku?

Podczas BBF wicepremier Waldemar Pawlak spotkał się m.in. z ministrem gospodarki Łotwy Artisem Kamparsem. Ministrowie rozmawiali o przygotowaniach Polski do sprawowania Prezydencji w UE oraz naszych priorytetach w obszarze rynku wewnętrznego i bezpieczeństwa energetycznego Wspólnoty.

Jak podkreślił wicepremier Pawlak budowa połączenia gazowego z krajami bałtyckimi oraz możliwość wykorzystania infrastruktury magazynowej na Łotwie poprawiłoby system zaopatrzenia Europy w błękitne paliwo. – Mamy dobre warunki geologiczne do magazynowania paliw pod ziemią- zapewnił minister Kampars. – Chętnie udostępnimy je partnerom z Unii Europejskiej – dodał.

Ministrowie gospodarki omówili także możliwość zorganizowania polsko-łotewskiego forum dla małych i średnich przedsiębiorstw. - Jesteśmy bardzo zainteresowani polskimi doświadczeniami w zakresie wspierania małych i średnich firm – powiedział minister Kamparas. – Szczególnie interesuje nas efektywne wykorzystywanie funduszy unijnych w tym obszarze – dodał. 

Baltic Business Forum 2011 "Europa - Północ, Wschód" (BBF) to międzynarodowe przedsięwzięcie organizowane przez Stowarzyszenie Baltic Business Forum oraz Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Celem imprezy jest dyskusja nad kierunkami niezbędnych zmian w polityce gospodarczej Europy i sąsiadów, które przyczynia się do dynamicznego rozwoju regionu.

Źródło: MG

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Szlachcic

Analityk Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »