| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Czy firmy kupią chmurę?

Czy firmy kupią chmurę?

Niższe koszty, wzrost efektywności, wyższy poziom bezpieczeństwa - są to główne zalety wymieniane w odniesieniu do cloud computing. Czy firmy przekonają się do nowego standardu korzystania z usług?

- Prowadzenie biznesu z wykorzystaniem Cloud computing może poprawić efektywność i obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej – powiedział minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas debaty „Chmura obliczeniowa – szansa na zwiększenie konkurencyjności sektora MŚP w Polsce”.

Chmura obliczeniowa (cloud computing) to model przetwarzania oparty na użytkowaniu usług dostarczonych przez zewnętrzne organizacje. Cloud oznacza wirtualną chmurę usług i programów dostępnych dla klienta bez konieczności zakupu licencji i instalowania oprogramowania.

Zdaniem wicepremiera Pawlaka, rozwiązanie to może się okazać bardzo pomocne zwłaszcza w sektorze MSP. – Dzięki niemu przedsiębiorca zyskuje szybki i łatwy dostęp do potrzebnych baz danych, serwerów, oprogramowania i usług – powiedział wicepremier. – Cloud computing jest też lepiej zabezpieczony niż poszczególne systemy komputerowe – dodał.

Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP zwrócił uwagę, że dostęp do e-usług i e-administracji ma wpływ na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. W jego opinii potrzebny jest dalszy rozwój elektronicznej administracji, wykorzystującej innowacyjne rozwiązania informatyczne. - Jednym z nich może być tzw. chmura obliczeniowa – podkreślił.

Ministerstwo Gospodarki wspiera rozwój elektronicznego biznesu m.in. poprzez działania POIG 8.1 i 8.2. Resort organizuje cykliczne warsztaty dla przedsiębiorców zainteresowanych branżą e-commerce. W 2010 ponad połowa polskich firm sektora ICT zanotowała wzrost przychodów, a rynek IT jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki. Obecnie jest wart ok. 13 mld euro.

Polecamy: Na czym polega cloud computing?

Źródło: MG

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Niższe koszty, wzrost efektywności, wyższy poziom bezpieczeństwa - są to główne zalety wymieniane w odniesieniu do cloud computing.
Niższe koszty, wzrost efektywności, wyższy poziom bezpieczeństwa - są to główne zalety wymieniane w odniesieniu do cloud computing.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości

Patron merytoryczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK