| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Przedsiębiorcy nie mogą mylnie przekonywać

Przedsiębiorcy nie mogą mylnie przekonywać

Przedsiębiorca ma obowiązek informować o cenie i właściwościach oferowanego produktu lub usługi w sposób rzetelny i pełny. Poddana kontroli UOKiK apteka internetowa wprowadzała konsumentów w błąd podając nieprawdziwe informacje o promocyjnych cenach leków.

Leki oferowane za pośrednictwem witryny internetowej przez jedną z kontrolowanych spółek posiadały dwie ceny: przekreśloną i aktualną wraz ze wskazaniem ile konsument oszczędza na tym zakupie, przy pomocy hasła „oszczędzasz” oraz kwoty tej oszczędności. Postępowanie Urzędu wykazało, że przekreślone ceny produktów są zawyżone, ponieważ nie obowiązywały u przedsiębiorcy bezpośrednio przed promocją. W rzeczywistości były to ceny wynikające z cenników hurtowni powiększone o stosowaną marżę.

W opinii Urzędu przedsiębiorca wywołał u konsumenta mylne przekonanie o większej, niż w rzeczywistości atrakcyjności jego oferty. Tymczasem zgodnie z prawem, każdy przedsiębiorca ma obowiązek informować o cenie i właściwościach oferowanego produktu lub usługi w sposób rzetelny i pełny. Działania zmierzające do niedoinformowania, dezorientacji a także wykorzystania niewiedzy lub naiwności konsumenta są sprzeczne z dobrymi obyczajami a tym samym niezgodne z prawem.

Prezes UOKiK wydała decyzję, poprzez którą, między innymi, nakazała przedsiębiorcy zaniechanie stosowania tej niedozwolonej praktyki. Spółka musi też opublikować odpowiedni fragment decyzji na stronie internetowej. Decyzja Prezes UOKiK jest prawomocna.

Polecamy: Jak prawidłowo oznaczać cechy produktów i usług?

Źródło: UOKiK

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przedsiębiorca ma obowiązek informować o cenie i właściwościach oferowanego produktu lub usługi w sposób rzetelny i pełny.
Przedsiębiorca ma obowiązek informować o cenie i właściwościach oferowanego produktu lub usługi w sposób rzetelny i pełny.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK