| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Przedsiębiorca oświadczy się urzędnikowi od 1 lipca

Przedsiębiorca oświadczy się urzędnikowi od 1 lipca

Od 1 lipca w urzędach wymóg przedstawiania większości zaświadczeń zostanie zamieniony na prawo do przedłożenia oświadczeń. Nowe zasady wiążą się z wejściem w życie przepisów pakietu deregulacyjnego.

Zmiana kultury zaświadczeń na oświadczenia przyniesie wymierne korzyści finansowe zarówno obywatelom, jak i państwu. Ministerstwo Gospodarki zaproponowało m.in. uchylenie przepisów nakazujących przedsiębiorcy przedstawianie zaświadczeń o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub rejestru w Krajowym Systemie Sądowym oraz nadaniu numerów NIP i REGON.

– Zniesienie zaświadczeń wydawanych na potrzeby socjalne, których beneficjentami są głównie obywatele, może przynieść oszczędności rzędu 1 mld zł rocznie – zauważa szef MG. – W przypadku samego ZUS, przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić nawet 250 mln zł – szacuje wicepremier Pawlak. Odstąpienie od wydawania przez gminy zaświadczeń pozwoli zredukować koszty prowadzenia biznesu nawet o 5 mld zł rocznie.

Nowe rozwiązania umożliwią również zastąpienie zaświadczeń o niekaralności prostymi oświadczeniami. – Obywatele powinni być zwolnieni z ciężaru udowadniania stanu faktycznego i prawnego. Organy administracji publicznej mogą samodzielnie wymieniać się potrzebnymi informacjami lub pozyskać je drogą elektroniczną – wyjaśnia wicepremier Pawlak.

Ponadto, urzędy będą respektować kopie dokumentów potwierdzających wykształcenie oraz kopie odpisów aktu stanu cywilnego. – Nie będzie trzeba dostarczać oryginałów tych dokumentów lub poświadczonych urzędowo odpisów. Zaoszczędzi to nasz czas i pieniądze – podkreśla szef MG.

Składanie oświadczeń będzie możliwe także tam, gdzie dziś obywatele mają obowiązek przedkładać zaświadczenia o dochodach, niezaleganiu z płatnościami wobec urzędu skarbowego i składkami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W sytuacjach uzasadnionego podejrzenia oświadczenia nieprawdy, dany organ będzie mógł je zweryfikować uzyskując informacje od właściwego urzędu skarbowego lub ZUS.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Przygotowana przez MG ustawa o ograniczaniu barier dla obywateli i przedsiębiorców powstała po kompleksowym przeglądzie polskiego prawa gospodarczego. Po wnikliwej analizie ponad 200 ustaw, eksperci MG zaproponowali nowelizację aż 96 z nich. Dzięki współpracy z partnerami społecznymi, środowiskami naukowymi powstały przepisy, które mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej i kontakty obywatel-administracja publiczna.

Obecnie MG przygotowuje II pakiet deregulacyjny, w którym proponujemy m.in.: skrócenie terminu oczekiwania na zwrot VAT z 60 do 30 dni, wydłużenie terminu na zapłacenie podatku VAT w imporcie, umożliwienie występowania do MF o zmianę indywidualnej interpretacji podatkowej, zniesienie obowiązku uzyskiwania potwierdzenia otrzymania korekty faktury, wydłużenie terminu na wykorzystanie zaległego urlopu z 31 marca do 31 lipca następnego roku.

Źródło: MG

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od 1 lipca w urzędach wymóg przedstawiania większości zaświadczeń zostanie zamieniony na prawo do przedłożenia oświadczeń.
Od 1 lipca w urzędach wymóg przedstawiania większości zaświadczeń zostanie zamieniony na prawo do przedłożenia oświadczeń.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Kadrowo – Płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK