| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Przedsiębiorca oświadczy się urzędnikowi od 1 lipca

Przedsiębiorca oświadczy się urzędnikowi od 1 lipca

Od 1 lipca w urzędach wymóg przedstawiania większości zaświadczeń zostanie zamieniony na prawo do przedłożenia oświadczeń. Nowe zasady wiążą się z wejściem w życie przepisów pakietu deregulacyjnego.

Zmiana kultury zaświadczeń na oświadczenia przyniesie wymierne korzyści finansowe zarówno obywatelom, jak i państwu. Ministerstwo Gospodarki zaproponowało m.in. uchylenie przepisów nakazujących przedsiębiorcy przedstawianie zaświadczeń o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub rejestru w Krajowym Systemie Sądowym oraz nadaniu numerów NIP i REGON.

– Zniesienie zaświadczeń wydawanych na potrzeby socjalne, których beneficjentami są głównie obywatele, może przynieść oszczędności rzędu 1 mld zł rocznie – zauważa szef MG. – W przypadku samego ZUS, przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić nawet 250 mln zł – szacuje wicepremier Pawlak. Odstąpienie od wydawania przez gminy zaświadczeń pozwoli zredukować koszty prowadzenia biznesu nawet o 5 mld zł rocznie.

Nowe rozwiązania umożliwią również zastąpienie zaświadczeń o niekaralności prostymi oświadczeniami. – Obywatele powinni być zwolnieni z ciężaru udowadniania stanu faktycznego i prawnego. Organy administracji publicznej mogą samodzielnie wymieniać się potrzebnymi informacjami lub pozyskać je drogą elektroniczną – wyjaśnia wicepremier Pawlak.

Ponadto, urzędy będą respektować kopie dokumentów potwierdzających wykształcenie oraz kopie odpisów aktu stanu cywilnego. – Nie będzie trzeba dostarczać oryginałów tych dokumentów lub poświadczonych urzędowo odpisów. Zaoszczędzi to nasz czas i pieniądze – podkreśla szef MG.

Składanie oświadczeń będzie możliwe także tam, gdzie dziś obywatele mają obowiązek przedkładać zaświadczenia o dochodach, niezaleganiu z płatnościami wobec urzędu skarbowego i składkami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W sytuacjach uzasadnionego podejrzenia oświadczenia nieprawdy, dany organ będzie mógł je zweryfikować uzyskując informacje od właściwego urzędu skarbowego lub ZUS.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Przygotowana przez MG ustawa o ograniczaniu barier dla obywateli i przedsiębiorców powstała po kompleksowym przeglądzie polskiego prawa gospodarczego. Po wnikliwej analizie ponad 200 ustaw, eksperci MG zaproponowali nowelizację aż 96 z nich. Dzięki współpracy z partnerami społecznymi, środowiskami naukowymi powstały przepisy, które mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej i kontakty obywatel-administracja publiczna.

Obecnie MG przygotowuje II pakiet deregulacyjny, w którym proponujemy m.in.: skrócenie terminu oczekiwania na zwrot VAT z 60 do 30 dni, wydłużenie terminu na zapłacenie podatku VAT w imporcie, umożliwienie występowania do MF o zmianę indywidualnej interpretacji podatkowej, zniesienie obowiązku uzyskiwania potwierdzenia otrzymania korekty faktury, wydłużenie terminu na wykorzystanie zaległego urlopu z 31 marca do 31 lipca następnego roku.

Źródło: MG

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od 1 lipca w urzędach wymóg przedstawiania większości zaświadczeń zostanie zamieniony na prawo do przedłożenia oświadczeń.
Od 1 lipca w urzędach wymóg przedstawiania większości zaświadczeń zostanie zamieniony na prawo do przedłożenia oświadczeń.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK