| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ostatnia dekada emigracji należy do Niemiec

Ostatnia dekada emigracji należy do Niemiec

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej, a przede wszystkim natychmiastowe otwarcie brytyjskiego rynku pracy, to wydarzenie, które odmieniło charakter polskiej emigracji. Jednak pomimo wielkiej popularności Wysp Brytyjskich, w ciągu ostatniej dekady Polacy najczęściej pracowali w Niemczech.

W badaniu CBOS przeprowadzonym na koniec 2010 roku co dziesiąty badany przyznał, że pracował zagranicą. Spośród migrujących zarobkowo w ciągu ostatnich 10 lat, 39 proc. zadeklarowało pracę w Niemczech, a 22 proc. w Wielkiej Brytanii. Na trzecim miejscu uplasowały się Włochy – 11 proc. badanych.

- Na przestrzeni lat te proporcje systematycznie się zmieniały. W 2002 roku, jeszcze przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej, najpopularniejszym kierunkiem emigracji były Niemcy – udało się tam 64 proc, emigrujących Polaków, blisko 300 tys. osób. W 2007 roku do Niemiec wyjechało już 490 tys. osób. Równocześnie liczba emigrantów do Wielkiej Brytanii wzrosła z 24 tys. do aż 690 tys. W bardzo krótkim czasie zaszły diametralne zmiany w skali i kierunku emigracji. Jednak pomimo znacznych ograniczeń prawnych i administracyjnych w ostatniej dekadzie to właśnie Niemcy były pierwszym wyborem polskiej emigracji – stwierdza Andrzej Jasieniecki, prezes Euro-Tax.pl

 Dotychczasowe migracje do Niemiec dotyczyły przeważnie osób z zachodnich województw i były związane z tradycyjnymi powiązaniami z tym krajem – emigrowały osoby przede wszystkim z województwa zachodniopomorskiego i opolskiego. Obecnie można spodziewać się, że Niemcy staną się celem dla pracowników z pozostałych części Polski. Trzeba zaznaczyć, że Polakom emigrującym do Niemiec po 1 maja będzie łatwiej niż tym, którzy emigrowali do Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Już od dłuższego czasu Niemcy angażują się w wprowadzanie nowych przepisów likwidujących bariery w napływie zagranicznych pracowników, wprowadzili m.in. przepisy dotyczące uznawania zagranicznych dyplomów.

- Z uwagi na położenie geograficzne jest wielce prawdopodobne, że będziemy mieć do czynienia z „emigracją bez emigracji”. Zwłaszcza w zachodnich województwach, pracownicy zatrudnieni w Niemczech będą w wielu przypadkach mieszkać w Polsce lub, dużo częściej niż to ma miejsce na wyspach, przyjeżdżać do kraju – mówi Andrzej Jasieniecki.

Polecamy: Czy pracodawca może gromadzić notatki służbowe?

Zyska na tym przede wszystkim polska gospodarka – pieniądze zarobione przez emigrantów zagranica będą jeszcze w większym stopniu konsumowane w Polsce.

"Emigracja stymuluje polską gospodarkę. W dużej mierze dzięki niej byliśmy jedyną ‘zieloną wyspą’ w 2009 r. Na koniec 2010 r. emigranci przesłali do Polski ponad 4 mld euro. Natomiast od momentu wejścia do UE to już ok. 30 mld euro. Dla porównania – w ramach funduszy unijnych do Polski spłynęło praktycznie dwa razy mniej - 16,5 mld euro. W momencie otwarcia rynku niemieckiego do Polski może spłynąć dodatkowo ok. 2 mld euro z niemieckich zarobków oraz ok. 1,5 mld PLN z nadpłaconego tam podatku” – tłumaczy Jasieniecki.

Polecamy: Jaki jest maksymalny okres trwania umowy zlecenia?

Autor: Euro-Tax.pl

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zwłaszcza w zachodnich województwach, pracownicy zatrudnieni w Niemczech będą w wielu przypadkach mieszkać w Polsce.
Zwłaszcza w zachodnich województwach, pracownicy zatrudnieni w Niemczech będą w wielu przypadkach mieszkać w Polsce.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »