| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrost WIBOR-u wydaje się nie do uniknięcia

Wzrost WIBOR-u wydaje się nie do uniknięcia

Dzisiaj, podobnie jak wczoraj, decyzje inwestorów uwarunkowane są wiadomościami, dotyczącymi inflacji. W środę koreański bank centralny przedstawił wyższą prognozę tego wskaźnika, przewidującą, że ceny wzrosną o 3,9%, podczas kiedy wcześniej oczekiwano wzrostu rzędu 3,5%.

W Niemczech w marcu ceny hurtowników rosły najmocniej od 29 lat. W skali roku podniosły się o 10,9%. Na dziesiątą podwyżkę stóp procentowych w ciągu ostatnich 11 miesięcy zdecydował się chilijski bank centralny, by hamować oczekiwania inflacyjne. Koszt pieniądza wzrósł o 0,5 pkt. proc., do 4,5%. W marcu inflacja przyspieszała na Słowacji. Jedynie w Wielkiej Brytanii odczyty były niższe od spodziewanych.

W ogólnoświatowy trend nasilania się presji inflacyjnej wpisuje się nasz kraj, z marcową dynamiką cen rzędu 4,3% w skali roku. Tempo wzrostu cen było zaskakujące dla wszystkich. Nic więc dziwnego, że wyraźnie podskoczyły wczoraj notowania kontraktów FRA, obrazujących oczekiwania, dotyczące poziomu WIBOR w przyszłości. O wysokiej dynamice zwyżki cen zadecydowała głównie żywność. Presja ze strony cen paliw była oczywista. W takiej sytuacji Rada Polityki Pieniężnej będzie musiała dalej zaostrzać kurs. Pytanie będzie teraz brzmieć nie czy, ale kiedy i jak bardzo zwiększać koszt pieniądza.

Dowiedz się także: Dlaczego warto inwestować w srebro?

Doniesienia, związane z inflacją, na dłuższą metę nie sprzyjają giełdom. Nie widać przy tym skłonności do reagowania na dobre wyniki amerykańskich spółek za I kwartał. JP Morgan, który wczoraj pozytywnie zaskoczył, wcale nie zyskiwał wiele. To potwierdza skłonność inwestorów do realizowania zysków.

Polecamy serwis: Lokaty

Kolejny spadek odnotował indeks, obrazujący wnioski o kredyty hipoteczne w USA. W minionym tygodniu poszedł w dół o 6,7%. W większym stopniu przyczynił się do tego spadek zainteresowania kredytami, związanymi z refinansowaniem wcześniej zaciągniętych zobowiązań. W tym segmencie zniżka wyniosła 7,7%, po spadku o 6,2% tydzień wcześniej. Natomiast w przypadku kredytów na kupno mieszkania regres sięgnął 4,7%, ale tydzień wcześniej mieliśmy poprawę o 6,7%. Patrząc w dłuższym terminie, aktywność w zakresie kredytów na kupno domów pozostaje na niskim poziomie, ale wykazuje łagodną tendencję zwyżkową.

Czynsze na najbardziej prestiżowych ulicach handlowych w Londynie poszły w minionym roku w górę o 20%, do rekordowych poziomów. Chodzi o takie lokalizacje, jak Oxford Street, Bond Street czy Regent Street. Na Polach Elizejskich wzrost wyniósł 17%. Podobnie było na Russell Street w Hong Kongu oraz Piątej Alei w Nowym Jorku.

Zespół Analiz
Home Broker

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rynek kredytów hipotecznych w USA nadal znajduje się w fazie marazmu, z lekką tendencją wzrostową.
Rynek kredytów hipotecznych w USA nadal znajduje się w fazie marazmu, z lekką tendencją wzrostową.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Łomozik

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK