| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > W marcu spadło bezrobocie

W marcu spadło bezrobocie

Bezrobocie rejestrowane w marcu zmniejszyło się w stosunku do lutego 2011 r. o 0,1 pkt proc. i wyniosło 13,1%. Spadek stopy bezrobocia odnotowano w 11 województwach, przy czym najsilniejszy w opolskim (o 0,4 punktu), w trzech województwach bezrobocie utrzymało się na tym samym poziomie, a w łódzkim i mazowieckim minimalnie (o 0,1 punktu) wzrosło. Najniższa stopa bezrobocia była w województwie wielkopolskim (9,8%), a najwyższa w warmińsko-mazurskim (21,4%).

W stosunku do lutego 2011 r. liczba bezrobotnych spadła o 14,9 tys. (0,7%) i na koniec marca wyniosła 2 135,3 tys. osób. Rok temu spadek liczby bezrobotnych w analogicznym okresie był silniejszy i wynosił 24,8 tys. osób, co stanowiło 1,2% w stosunku do lutego 2010 r. W marcu br. spadła liczba bezrobotnych w trzynastu województwach; największy w opolskim (o 3,1%), podlaskim (o 2,8%) oraz lubuskim (o 2,3%). Wzrosła natomiast w mazowieckim (o 2,7 tys., co stanowi 1% w stosunku do lutego), łódzkim (o 0,3% - 400 osób) i śląskim.

Pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 82,5 tys. wolnych miejsc pracy oraz miejsc aktywacji zawodowej - o 62,8% (31,8 tys.) więcej niż w lutym br. Wzrost liczby zgłoszonych do urzędów miejsc pracy nastąpił we wszystkich województwach - najsilniejszy (względny) w lubelskim, podkarpackim i podlaskim.

Polecamy serwis Zatrudnienie

„Spadek bezrobocia jest związany z rozpoczęciem prac sezonowych w budownictwie, rolnictwie i leśnictwie. Część osób nie potwierdziło gotowości do podjęcia pracy, co spowodowało wykreślenie z rejestru bezrobotnych, a część została zaktywizowana przez powiatowe urzędy pracy. Coraz więcej pracodawców poszukuje nowych pracowników (głównie za pośrednictwem portali rekrutacyjnych). Do najbardziej poszukiwanych w I kwartale 2011 r. należeli pracownicy zatrudnieni przy produkcji (ok. 13% ogłoszeń dotyczyło tego sektora) oraz budowlańcy (ponad 11%), sporo ofert tradycyjnie dotyczyło sprzedaży i handlu, ale także transportu i spedycji, pracowników do restauracji i kawiarni, opieki medycznej. Największą grupę poszukiwanych pracowników stanowili fachowcy i wykwalifikowani pracownicy fizyczni, tuż za nimi znalazły się zawody związane z wykształceniem ścisłym i technicznym, dalej sprzedażą i marketingiem oraz pracownicy branży usługowej. W dalszym ciągu największe problemy ze znalezieniem pracy mieli pracownicy administracyjni oraz przedstawiciele sektora edukacyjnego - mówi Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.

Nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy specjaliści i menedżerowie - ponad połowa pracodawców poszukuje pracowników na wysokie stanowiska, a niespełna 50% zamierza to robić w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Jednocześnie zmniejszyła się grupa pracodawców zgłaszających zwolnienia pod koniec I i w II kwartale br. Największe zapotrzebowanie na pracowników występuje w branżach: transport i logistyka, bankowość i finanse, motoryzacja, handel, IT, najmniejsze zaś w sektorze chemicznym (ale i tu ponad 20% firm zatrudnia a 24% zamierza zatrudniać w ciągu najbliższych 3 m-cy), prawniczym (odpowiednio: 31 i 23%) oraz w nieruchomościach odpowiednio 31 i 23%).

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Zemła

Dyrektor ds. rozwoju Equity Investments S.A. Ekspert w dziedzinie usług profesjonalnych i outsourcingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK