| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Pieniądze na rehabilitację niepełnosprawnych mogą nie trafić do firm

Pieniądze na rehabilitację niepełnosprawnych mogą nie trafić do firm

W przyszłym roku pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą stracić wsparcie finansowe PFRON. Wdrożenie przepisów ustawy o finansach publicznych może doprowadzić do zmian w funkcjonowaniu systemu wsparcia osób niepełnosprawnych.

1 stycznia 2012 roku wchodzą w życie przepisy ustawy o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157 poz. 1241 z późn. zm.) z 27 sierpnia 2009 r., odnoszącymi się do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Duże zaniepokojenie wyraził, jako organizacja pracodawców Business Centre Club.

Spowodują one, że PFRON, który obecnie jest samodzielnym podmiotem prawnym dysponującym własnym budżetem, będzie funkcjonował na zasadzie funduszu celowego.

Z punktu widzenia przedsiębiorców:

• Obecnie z dofinansowania z PFRON do pensji pracowników korzysta duża rzesza pracodawców.

• Utrata osobowości prawnej przez PFRON oznacza zniesienie społecznej kontroli nad środkami funduszu, których przedsiębiorcy są płatnikami.

• Rozwiązanie, przeciw któremu protestuje BCC, niesie ze sobą ryzyko, że pracodawcy nie otrzymają już takiego jak obecnie wsparcia przy zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

• Brak zachęt dla przedsiębiorców i uzależnienie dotacji dla firm od sytuacji budżetu państwa, spowoduje spadek zatrudnienia niepełnosprawnych, a firmy przystosowane do zatrudniania osób z niepełnosprawnością mogą znaleźć się w poważnych kłopotach finansowych.

– Ustanowienie funduszu jednostką budżetową może oznaczać, że w sytuacji problemów finansowych budżetu, zabraknie pieniędzy na realizację zadań z zakresu rehabilitacji osób niepełnosprawnych zarówno zawodowej, jak i społecznej. Nie będzie po prostu instytucji gwarantującej, że środki przeznaczone na rehabilitację osób niepełnosprawnych trafią do zatrudniających ich firm – tłumaczy Zofia Żuk, kanclerz Loży Siedleckiej BCC i prezes zarządu firmy Łuksja, zatrudniającej 177 osób niepełnosprawnych.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Uważamy, że dopracowywany przez lata, obecny, system wspierania osób niepełnosprawnych w Polsce jest dobry i nie ma takiej konieczności, by wdrażać niekorzystne zmiany w jego funkcjonowaniu. Jeżeli osobowość prawna PFRON-u zostanie zlikwidowana, nastąpi organizacyjny chaos, który odczują przede wszystkim osoby niepełnosprawne – potencjalni adresaci środków funduszu.

Przekazanie Oddziałów PFRON do samorządów wojewódzkich spowoduje dodatkowe koszty związane z przenoszeniem pracowników, jak też trudności w realizacji dotychczasowych zadań, szczególnie wcześniej zawartych umów. Wzrost kosztów spowoduje również konieczność wdrażania nowych systemów informatycznych. Nasuwa się pytanie, czy przy obecnej trudnej sytuacji budżetu Państwa stać nas na ponoszenie takich wydatków?

Wchodzące od nowego roku zmiany legislacyjne nie określają również jasno tego czym ma zajmować się biuro obsługi funduszu, a czym biuro obsługi pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, co może prowadzić do sporów kompetencyjnych i wątpliwości interpretacyjnych w kwestii zakresu działania obu tych jednostek.

Wdrożenie zapisów ustawy o finansach publicznych może doprowadzić do niekorzystnych zmian w funkcjonowaniu systemu wsparcia osób niepełnosprawnych zarówno od strony organizacyjnej jak i społecznej co doprowadzi do wzrostu kosztów działalności systemu przy spadku jego efektywności.

Źródło: BCC/MM

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pieniądze na rehabilitację niepełnosprawnych mogą nie trafić do firm.
Pieniądze na rehabilitację niepełnosprawnych mogą nie trafić do firm.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK