| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Do Niemiec exodusu nie będzie

Do Niemiec exodusu nie będzie

Od 1 maja 2011 r. otwierają się dla Polaków rynki pracy Niemiec i Austrii. Nie należy spodziewać się masowej emigracji za chlebem - wynika z badań "Niedobór talentów".

Za miesiąc polscy pracownicy staną się pełnoprawnymi uczestnikami rynku pracy w Austrii i Niemczech. Zniesione zostaną dotychczasowe ograniczenia w podejmowaniu pracy. Dla tamtejszych gospodarek jest to szansa na pozyskanie niezbędnych specjalistów, z kolei przed polskimi pracownikami otwierają się nowe możliwości znalezienia zatrudnienia i rozwoju zawodowego.

Przeprowadzone w 2010 r. badanie „Niedobór talentów” wskazuje, że trudności ze znalezieniem odpowiednich kandydatów zgłasza jeden na trzech pracodawców w Niemczech i w Austrii (odpowiednio 29% oraz 35%). Największy problem firmy w obu krajach mają z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Z badania wynika, że w krajach tych odczuwalny jest też niedobór lekarzy, pracowników działów IT, kierowców oraz techników.

Podstawowym kryterium przy poszukiwaniu kandydatów do pracy w Niemczech jest znajomość języka niemieckiego. Chcąc podnieść swoją atrakcyjność w oczach niemieckiego pracodawcy, warto nie tylko nauczyć się języka, ale też móc potwierdzić poziom jego znajomości odpowiednimi certyfikatami.

Szczególnie w rekrutacji pracowników medycznych wyzwanie stanowi dotarcie do właściwych kandydatów, którzy gotowi są wyjechać za granicę, a jednoczenie posiadają niezbędne kwalifikacje zawodowe potwierdzone dyplomami oraz posługują się językiem niemieckim.

Polecamy: Kilka umów z tym samym pracodawcą - czy można?

Źródło: Manpower.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK