| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Płać PIT tam gdzie mieszkasz - to do Ciebie wróci

Płać PIT tam gdzie mieszkasz - to do Ciebie wróci

Bez PIT-a d... zbita – tak zachęca Piaseczno do rozliczania PIT w tej gminie osoby mieszkające tam ale zarejestrowane podatkowo w urzędzie skarbowym w innej gminie (np. w miejscu poprzedniego zamieszkania). Jeżeli nie wiadomo o co chodzi w tym haśle (d… może oznaczać różne rzeczy np. drogę), to jak zwykle chodzi o pieniądze, a konkretnie o dochody gminy z PIT.

Czyli tak czy inaczej ok. 1/3 dochodów gmin stanowią wpływy z PIT.

Kwota udziału powiatu i województwa we wpływach z PIT wyznaczana jest podobnie tylko z mniejszymi procentami 10,25% (powiat) i 1,6% (województwo).

Wskaźnik odpowiadający udziałowi należnego w roku poprzedzającym rok bazowy podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na obszarze województwa, w ogólnej kwocie należnego podatku w tym samym roku – ustala się na podstawie danych zawartych w złożonych zeznaniach podatkowych o wysokości osiągniętego dochodu oraz rocznym obliczeniu podatku dokonanym przez płatników, według stanu na dzień 15 września roku bazowego.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Aby zaktualizować swój adres zamieszkania w urzędzie skarbowym i płacić PIT tam gdzie się mieszka, wystarczy wypełnić jeden dokument - NIP-3. Przeznaczony jest on między innymi dla osób fizycznych nie prowadzących samodzielnie działalności gospodarczej.

Zgłoszenie aktualizacyjne nie podlega opłacie skarbowej i należy je złożyć po zmianie danych osobowych, np. miejsca zamieszkania, w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania.

Formularz można przekazać osobiście, wysłać pocztą lub za pośrednictwem organu wydającego dowód osobisty (przy wymianie dowodu osobistego), za pośrednictwem organu emerytalnego lub rentowego (jeżeli ten organ jest dla Ciebie płatnikiem).

Formularz NIP-3 można załączyć również do rocznego zeznania podatkowego (PIT) i złożyć go do 30 kwietnia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK