| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zamówienie z wolnej ręki po jednym postępowaniu

Zamówienie z wolnej ręki po jednym postępowaniu

Ministerstwo Gospodarki w projekcie deregulacyjnym zawarło zmiany w zasadach umożliwiających przeprowadzenie zamówienia z wolnej ręki. Obecnie zamawiający może je udzielić dopiero po przeprowadzeniu co najmniej dwóch postępowań.

Przesłanka określona w art. 67 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych umożliwia zamawiającemu udzielenie zamówienia z wolnej ręki w sytuacji, gdy rynek danego dobra lub usługi nie wykazuje zainteresowania postępowaniami organizowanymi przez zamawiającego.

Zgodnie z art. 67 ust. 1 pkt 4 warunkiem skorzystania z zamówienia z wolnej ręki na podstawie omawianej przesłanki jest wcześniejsze przeprowadzenie minimum dwóch postępowań o charakterze konkurencyjnym, przy czym co najmniej jedno z nich musi być przeprowadzone w jednym z trybów o charakterze podstawowym, tj. przetargu nieograniczonym lub przetargu ograniczonym.

Ministerstwo Gospodarki proponuje zmianę art. 67 ust. 1 pkt 4 ustawy w taki sposób, aby przed zastosowaniem trybu zamówienia z wolnej ręki wystarczyło przeprowadzić jedno postępowanie o charakterze podstawowym (przetarg nieograniczony bądź ograniczony).

Polecamy: Jakie są zasady udzielania zamówień publicznych?

Niejednokrotnie można spotkać się z sytuacją, że po pierwszym publicznym ogłoszeniu postępowania często na drugie brak jest odzewu wykonawców, istnieje bowiem niewielka szansa wyboru oferty, która poprzednio została odrzucona na podstawie z art. 26 ust. 3 i 4 ustawy. Każde ogłoszone dodatkowo postępowanie to odsunięcie w czasie realizacji przedmiotu zamówienia, co podwyższa koszt ewentualnego jego wykonania. Czas realizacji podyktowany względami technicznymi i organizacyjnymi uniemożliwia często wykonanie przedmiotu zamówienia.

Ministerstwo Gospodarki proponuje, aby umożliwić zamawiającemu skorzystanie z trybu zamówienia z wolnej ręki po przeprowadzeniu tylko jednego postępowania o charakterze konkurencyjnym. 

Źródło: MG

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »