| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zamówienie z wolnej ręki po jednym postępowaniu

Zamówienie z wolnej ręki po jednym postępowaniu

Ministerstwo Gospodarki w projekcie deregulacyjnym zawarło zmiany w zasadach umożliwiających przeprowadzenie zamówienia z wolnej ręki. Obecnie zamawiający może je udzielić dopiero po przeprowadzeniu co najmniej dwóch postępowań.

Przesłanka określona w art. 67 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych umożliwia zamawiającemu udzielenie zamówienia z wolnej ręki w sytuacji, gdy rynek danego dobra lub usługi nie wykazuje zainteresowania postępowaniami organizowanymi przez zamawiającego.

Zgodnie z art. 67 ust. 1 pkt 4 warunkiem skorzystania z zamówienia z wolnej ręki na podstawie omawianej przesłanki jest wcześniejsze przeprowadzenie minimum dwóch postępowań o charakterze konkurencyjnym, przy czym co najmniej jedno z nich musi być przeprowadzone w jednym z trybów o charakterze podstawowym, tj. przetargu nieograniczonym lub przetargu ograniczonym.

Ministerstwo Gospodarki proponuje zmianę art. 67 ust. 1 pkt 4 ustawy w taki sposób, aby przed zastosowaniem trybu zamówienia z wolnej ręki wystarczyło przeprowadzić jedno postępowanie o charakterze podstawowym (przetarg nieograniczony bądź ograniczony).

Polecamy: Jakie są zasady udzielania zamówień publicznych?

Niejednokrotnie można spotkać się z sytuacją, że po pierwszym publicznym ogłoszeniu postępowania często na drugie brak jest odzewu wykonawców, istnieje bowiem niewielka szansa wyboru oferty, która poprzednio została odrzucona na podstawie z art. 26 ust. 3 i 4 ustawy. Każde ogłoszone dodatkowo postępowanie to odsunięcie w czasie realizacji przedmiotu zamówienia, co podwyższa koszt ewentualnego jego wykonania. Czas realizacji podyktowany względami technicznymi i organizacyjnymi uniemożliwia często wykonanie przedmiotu zamówienia.

Ministerstwo Gospodarki proponuje, aby umożliwić zamawiającemu skorzystanie z trybu zamówienia z wolnej ręki po przeprowadzeniu tylko jednego postępowania o charakterze konkurencyjnym. 

Źródło: MG

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK