| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Kopie paragonów firma przechowa przez 5 lat

Kopie paragonów firma przechowa przez 5 lat

Tylko do końca 2011 r. przedsiębiorcy będą mogli przechowywać kopie paragonów przez okres dwóch lat. Od 1 stycznia 2012 r. okres ten wydłuży się ponad dwukrotnie.

Do 31 grudnia 2011 roku firmy będą mogły korzystać z prawa przechowywania kopii paragonów przez okres dwóch lat od zakończenia roku, w którym nastąpiła sprzedaż. W przypadku sprzedaży dokonanej po 31 grudnia 2011r. przedsiębiorcy będą musieli zastosować się do obowiązku wynikającego z ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm. ) polegającego na przechowywaniu dokumentów związanych z rozliczaniem podatku do momentu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Zgodnie z art. 70 par 1 Ordynacji podatkowej (Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) przedawnia się ono z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. 

Problem okresu przechowywania kopii paragonów ma znaczenie praktyczne. Kłopotliwe jest bowiem odczytanie treści wydrukowanej na stosowanym przez sklepy papierze termicznym nawet po upływie 2-3 lat. Przedsiębiorcy podnoszą zarzut, że obowiązek zachowania 5-letniego okresu to efekt niedostosowania regulacji do tego, co dzieje się w rzeczywistości. - Ciężko rozpoznać co znajduje się na paragonie już po kilku miesiącach. Takie są standardy jeżeli chodzi o kasy fiskalne - dodaje anonimowo właściciel jednego z warszawskich sklepów spożywczych.

Przepisy zezwalające na stosowanie krótszego okresu zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania. Przed ich wejściem w życie obowiązywał wynikający z ordynacji okres 5 lat. 

Polecamy: Czy warto obniżać stawki amortyzacji?

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK