| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Kopie paragonów firma przechowa przez 5 lat

Kopie paragonów firma przechowa przez 5 lat

Tylko do końca 2011 r. przedsiębiorcy będą mogli przechowywać kopie paragonów przez okres dwóch lat. Od 1 stycznia 2012 r. okres ten wydłuży się ponad dwukrotnie.

Do 31 grudnia 2011 roku firmy będą mogły korzystać z prawa przechowywania kopii paragonów przez okres dwóch lat od zakończenia roku, w którym nastąpiła sprzedaż. W przypadku sprzedaży dokonanej po 31 grudnia 2011r. przedsiębiorcy będą musieli zastosować się do obowiązku wynikającego z ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm. ) polegającego na przechowywaniu dokumentów związanych z rozliczaniem podatku do momentu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Zgodnie z art. 70 par 1 Ordynacji podatkowej (Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) przedawnia się ono z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. 

Problem okresu przechowywania kopii paragonów ma znaczenie praktyczne. Kłopotliwe jest bowiem odczytanie treści wydrukowanej na stosowanym przez sklepy papierze termicznym nawet po upływie 2-3 lat. Przedsiębiorcy podnoszą zarzut, że obowiązek zachowania 5-letniego okresu to efekt niedostosowania regulacji do tego, co dzieje się w rzeczywistości. - Ciężko rozpoznać co znajduje się na paragonie już po kilku miesiącach. Takie są standardy jeżeli chodzi o kasy fiskalne - dodaje anonimowo właściciel jednego z warszawskich sklepów spożywczych.

Przepisy zezwalające na stosowanie krótszego okresu zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania. Przed ich wejściem w życie obowiązywał wynikający z ordynacji okres 5 lat. 

Polecamy: Czy warto obniżać stawki amortyzacji?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK