| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Dzienniki Ustaw dostępne tylko w internecie

Dzienniki Ustaw dostępne tylko w internecie

4 marca 2011 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych. Ta przygotowana przez rząd zmiana przewiduje, że Dziennik Ustaw i Monitor Polski dostępne będą wyłącznie w formie elektronicznej (publikacja tylko na stronie internetowej) już od 2012 roku. Można jednak mieć wątpliwości, co do zgodności tej nowelizacji z Konstytucją. Tylko ok. 50% Polaków ma dostęp do Internetu.

Tylko w postaci elektronicznej wydawane mają być - oprócz Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego - także dzienniki urzędowe ministrów kierujących działami administracji rządowej, dzienniki urzędowe urzędów centralnych oraz wojewódzkie dzienniki urzędowe oraz zbiory dzienników urzędowych.

Wyjątkiem od tej reguły będzie Monitor Polski "B" (w którym publikowane są m.in. sprawozdania finansowe określone w ustawie o rachunkowości i ogłoszenia przedsiębiorców) oraz wyodrębnione edycje dzienników wydawanych przez szefów: MON, MSWiA, MSZ, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, z aktami zawierającymi informacje niejawne.

Dzienniki, w których publikowane są akty prawne i decyzje władz państwowych, np. zarządzenia prezydenta, premiera, uchwały rządu, dostępne będą wyłącznie w formie elektronicznej.

Z pewnością ta forma publikacji będzie tańsza i szybsza od dotychczasowej. Czas potrzebny na ogłoszenie aktu prawnego ulegnie istotnemu skróceniu.

Warto jednak zauważyć, że niektórzy eksperci prawa konstytucyjnego uważają, że tego rodzaju zmiana powinna się odbyć w drodze zmiany konstytucji.

Tak uznał doc. dr Janusz Mordwiłko, ekspert ds. legislacji w Biurze Analiz Sejmowych w opinii prawnej o projekcie ustawy o zmianie ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 3673):

Wyrażam bardzo zdecydowany pogląd, iż ustrojodawca stanowiąc przepis art. 88 ust. 1 Konstytucji przyjął tradycyjne, zastane pojęcie „ogłoszenia” rozumiejąc pod nim drukowaną formę publikacji aktów prawnych w państwie. Zniesienie formy pisemnej (dualizm jest konstytucyjnie uprawniony) i zastąpienie jej formą elektroniczną pozostaje w sprzeczności z przyjętym przez ustrojodawcę zastanym pojęciem „ogłoszenia”. Wyrażam przekonanie, iż wprowadzenie wyłącznej postaci elektronicznej (internetowej) ogłaszania aktów prawnych w Polsce, w drodze ustawy zwykłej, jest niezgodne z Konstytucją. Tak zasadnicza zmiana powinna się odbyć w drodze zmiany Konstytucji.

Ponadto warto zauważyć, że tylko ok. połowy Polaków korzysta z internetu. Z danych Gemiusa wynika, że wszystkich realnych użytkowników internetu w Polsce jest aktualnie 18,2 mln. A tylko 8,1 mln osób korzysta z szerokopasmowego dostępu do Internetu w Polsce (dane UKE z 2010 r.).

Dlatego też uzasadniona wydaje się opinia dr. Mordwiłki z Biura Analiz Sejmowych, że (...) analiza współczesnej polskiej rzeczywistości (prawnej, politycznej, socjologicznej) prowadzi do wniosku, iż w pełni zasadny i trafny jest aktualny dualizm ogłaszania aktów prawnych – stosowanie formy papierowej (drukowanej) i elektronicznej.

VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

Polecamy : Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK