| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > PKB na zielono

PKB na zielono

W czwartym kwartale 2010 roku PKB wzrósł o 4,4%, wobec 4,2% w trzecim kwartale. W całym 2010 roku wzrost gospodarczy wyniósł 3,8%. - podał GUS. Szybkość rozwoju polskiej gospodarki jest jedną z najwyższych w Unii Europejskiej.

„W czwartym kwartale ubiegłego roku wzrost gospodarczy ciągnęła konsumpcja indywidualna i publiczna oraz odbudowa zapasów przez przedsiębiorstwa" - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów w Unii Europejskiej. W czwartym kwartale minimalnie o 0,3 pkt proc. wzrosły inwestycje, jednak to efekt przede wszystkim inwestycji publicznych. Przedsiębiorstwa bowiem zainwestowały mniej niż w czwartym kwartale 2009 roku.

Jest jednak szansa, że w tym roku inwestycje prywatne wreszcie ruszą, bo poziom wykorzystania mocy wytwórczych w firmach jest bardzo wysoki, a rosnący popyt będzie wymagał zwiększania produkcji. Mówią o tym zresztą same przedsiębiorstwa, że dłużej z inwestycjami nie mogą czekać, bo w efekcie będą tracić szanse na utrzymanie udziału w rosnącym rynku lub na wzrost tego udziału.

Szybkiemu wzrostowi gospodarczemu towarzyszy wyższa dynamika importu niż eksportu. Relatywnie słaby wzrost eksportu w ostatnim kwartale 2010 roku, tylko o 6,8 proc, wynika z jednej strony z wysokiej bazy porównawczej z czwartym kwartałem 2009 roku, ale również oznacza, że dla dalszego wzrost eksportu i gospodarki nie wystarczy tylko i wyłącznie rynek niemiecki.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Wartość dodana brutto wzrosła we wszystkich sektorach gospodarki: przemyśle o 6,2 proc., budownictwie o 6,6 proc., transporcie, gospodarce magazynowej i łączności o 6 proc. i handlu 4,7 proc. To świadczy, że nasza gospodarka jest na ścieżce wzrostu.

W tym roku motorem napędowym gospodarki nadal będzie konsumpcja, ale drugim filarem wzrostu staną się także inwestycje prywatne" - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Źródło: PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK