| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > SSE najbardziej wykorzystuje branża ceramiczna

SSE najbardziej wykorzystuje branża ceramiczna

Jak wynika z analiz Firmy Doradczej KPMG, stopień wykorzystania zwolnienia z podatku dochodowego w specjalnych strefach ekonomicznych kształtuje się różnie w zależności od sektora, w którym działa dane przedsiębiorstwo. Zdecydowanym liderem jest branża ceramiczna, w której 54% przedsiębiorców planuje pełne bądź prawie pełne (90-100%) wykorzystanie zwolnienia podatkowego. Na czołowych pozycjach znalazł się także sektor budowlany (47%) oraz papierniczy i poligraficzny (45%).

„W sektorach, które mają największy udział w inwestycjach na terenie SSE działa jednocześnie najwięcej przedsiębiorców, którzy deklarują wykorzystanie zwolnienia podatkowego poniżej 50%. Choć wykorzystanie zwolnienia podatkowego jest bardziej indywidualną sprawą każdej z firm funkcjonujących na terenie SSE, niż grup przedsiębiorstw reprezentujących poszczególne branże, to znaczna liczba podmiotów, które w małym stopniu prognozują wykorzystanie oferowanego wsparcia, może wynikać nie tylko ze słabszych wyników osiąganych przez spółki, ale także z problemów związanych z interpretacją przepisów podatkowych – ocenia Paweł Barański, dyrektor w dziale Doradztwa Podatkowego w Firmie Doradczej KPMG.

Analiza sektorowa przedsiębiorstw działających na terenach SSE wskazała, że kwestia rozdzielenia kosztów i przychodów wymieniana jest jako najczęściej występujący problem związany ze zwolnieniami podatkowymi w pięciu branżach: motoryzacyjnej, maszyn i urządzeń, ceramicznej, chemicznej oraz tworzyw sztucznych. W sektorze budowlanym oraz technologii informacyjnych i mediów wypowiedzi inwestorów wskazały na brak jakichkolwiek problemów związanych ze zwolnieniem podatkowym. We wszystkich pozostałych branżach najczęściej wymienianym problemem była interpretacja przepisów podatkowych.

W sektorze ceramicznym jedynie 15% firm przewiduje wykorzystanie poniżej 50% przysługującego zwolnienia. Wśród wszystkich branż najmniej przedsiębiorców – tylko 14% – zadeklarowało minimalne wykorzystanie zwolnienia podatkowego z branży metalowej. Z kolei najwięcej przedsiębiorców (43%), którzy wykorzystają mniej niż połowę zwolnienia podatkowego pochodzi z sektora motoryzacyjnego. Na drugim miejscu znalazł się sektor maszyn i urządzeń (35%) oraz sektor tworzyw sztucznych (33%).

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Źródło: KPMG

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jan Furtas

konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »