| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > SSE najbardziej wykorzystuje branża ceramiczna

SSE najbardziej wykorzystuje branża ceramiczna

Jak wynika z analiz Firmy Doradczej KPMG, stopień wykorzystania zwolnienia z podatku dochodowego w specjalnych strefach ekonomicznych kształtuje się różnie w zależności od sektora, w którym działa dane przedsiębiorstwo. Zdecydowanym liderem jest branża ceramiczna, w której 54% przedsiębiorców planuje pełne bądź prawie pełne (90-100%) wykorzystanie zwolnienia podatkowego. Na czołowych pozycjach znalazł się także sektor budowlany (47%) oraz papierniczy i poligraficzny (45%).

„W sektorach, które mają największy udział w inwestycjach na terenie SSE działa jednocześnie najwięcej przedsiębiorców, którzy deklarują wykorzystanie zwolnienia podatkowego poniżej 50%. Choć wykorzystanie zwolnienia podatkowego jest bardziej indywidualną sprawą każdej z firm funkcjonujących na terenie SSE, niż grup przedsiębiorstw reprezentujących poszczególne branże, to znaczna liczba podmiotów, które w małym stopniu prognozują wykorzystanie oferowanego wsparcia, może wynikać nie tylko ze słabszych wyników osiąganych przez spółki, ale także z problemów związanych z interpretacją przepisów podatkowych – ocenia Paweł Barański, dyrektor w dziale Doradztwa Podatkowego w Firmie Doradczej KPMG.

Analiza sektorowa przedsiębiorstw działających na terenach SSE wskazała, że kwestia rozdzielenia kosztów i przychodów wymieniana jest jako najczęściej występujący problem związany ze zwolnieniami podatkowymi w pięciu branżach: motoryzacyjnej, maszyn i urządzeń, ceramicznej, chemicznej oraz tworzyw sztucznych. W sektorze budowlanym oraz technologii informacyjnych i mediów wypowiedzi inwestorów wskazały na brak jakichkolwiek problemów związanych ze zwolnieniem podatkowym. We wszystkich pozostałych branżach najczęściej wymienianym problemem była interpretacja przepisów podatkowych.

W sektorze ceramicznym jedynie 15% firm przewiduje wykorzystanie poniżej 50% przysługującego zwolnienia. Wśród wszystkich branż najmniej przedsiębiorców – tylko 14% – zadeklarowało minimalne wykorzystanie zwolnienia podatkowego z branży metalowej. Z kolei najwięcej przedsiębiorców (43%), którzy wykorzystają mniej niż połowę zwolnienia podatkowego pochodzi z sektora motoryzacyjnego. Na drugim miejscu znalazł się sektor maszyn i urządzeń (35%) oraz sektor tworzyw sztucznych (33%).

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Źródło: KPMG

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK