| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Inflacja na wyżynach

Inflacja na wyżynach

Średnia oczekiwana stopa inflacji konsumentów rośnie od czterech miesięcy. W lutym spodziewali się oni, że w perspektywie 12 miesięcy inflacja będzie wynosić 3,2 proc., wobec 3 proc. w styczniu - podał NBP.

„Wzrost inflacji w najbliższych miesiącach może przekroczyć 4 proc." - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„W najbliższych tygodniach wskaźnik inflacji będą podbijały coraz droższe paliwa. Gwałtowny wzrost cen ropy naftowej na rynkach światowych już daje się odczuć na stacjach benzynowych, gdzie cena benzyny idzie w górę. Sytuacja w krajach - eksporterach ropy naftowej nie rokuje stabilności, co na pewno wpłynie na utrzymanie się wysokich cen ropy naftowej w 2011 r. Inflacja będzie rosła także ze względu na wzrost cen żywności. Jak co roku na początku roku rosną ceny mleka i jego przetworów, drożeją owoce i warzywa.

Wzrost cen żywności odczują szczególnie gospodarstwa domowe. W ich budżetach wydatki na żywność stanowią bowiem największą pozycję. Wzrost cen żywności i paliw może się przełożyć na osłabienie popytu konsumpcyjnego, który do tej pory ciągnął gospodarkę. W styczniu Polacy już tak nie szturmowali sklepów jak w poprzednich miesiącach. Sprzedaż detaliczna wzrosła tylko o 2,1 proc. w relacji do stycznia 2010 r. (przy niskiej bazie).

Polecamy: Jak założyć e-sklep? - biznesplan

Problemem dzisiaj trudnym do weryfikacji, wynikającym ze wzrostu oczekiwań inflacyjnych osób prywatnych, jest jednak to, czy i w jaki sposób przełożą się one na presję na wzrost wynagrodzeń. I jak na tę ewentualną presję będą reagowały przedsiębiorstwa. Odpowiedź na te pytania wyznaczy decyzje Rady Polityki Pieniężnej w najbliższych miesiącach.

Wydaje się, że wzrost oczekiwań inflacyjnych nie skłoni jednak członków Rady Polityki Pieniężnej do podwyżki stóp procentowych, na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu. Członkowie Rady będą zapewne chcieli najpierw zobaczyć analizy pokazujące wpływ oczekiwań inflacyjnych na wzrost kosztów pracy"- dodaje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Źródło: PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK