| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Sejm przyjął ustawę o ograniczaniu barier dla przedsiębiorców

Sejm przyjął ustawę o ograniczaniu barier dla przedsiębiorców

Sejm przyjął 25 lutego ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Ministerstwo Gospodarki zapowiada kolejne kroki w postaci redukcji obowiązków informacyjnych.

– Rozwiązania zawarte w przyjętej dziś przez Sejm ustawie o ograniczaniu barier administracyjnych poprawią relacje z urzędami oraz usprawnią obrót gospodarczy – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji prasowej, która odbyła się 25 lutego 2011 r. w Sejmie.

W opinii wicepremiera Pawlaka główną zmianą, jaką wprowadza ustawa jest zamiana zaświadczeń na oświadczenia. – Uchylamy przepisy nakazujące przedsiębiorcy przedstawianie zaświadczeń m.in. o wpisie do ewidencji działalności, niekaralności, nadaniu numerów NIP i REGON – wyjaśnił wiceszef rządu. Ma to polepszyć i usprawnić kontakty obywateli z administracją oraz ograniczyć koszty, jakie w związku z tym ponosili przedsiębiorcy.

Zdaniem przewodniczącego sejmowej komisji „Przyjazne Państwo” Adama Szejnfelda kluczowe w ustawie jest budowanie zaufania prawodawców do obywatela. – Z jednej strony ustawa wprowadza kulturę oświadczeń, z drugiej ogranicza ilość wydawanych zezwoleń, pozwoleń i licencji – podkreślił Adam Szejnfeld. Dodał, że zmniejszą się także koszty prowadzenia działalności gospodarczej. – Już samo zniesienie ponad 8,5 mln zaświadczeń składanych m.in. do urzędów skarbowych przyniesie firmom i obywatelom znaczne oszczędności – zaznaczył szef komisji „Przyjazne Państwo”.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

W przyjętej przez Sejm ustawie znalazły się również przepisy, które m.in. umożliwią przekształcenie spółdzielni pracy w spółkę prawa handlowego, wprowadzają instytucję leasingu konsumenckiego oraz obniżają koszty sądowe wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Dalsze działania w ramach ofensywy deregulacyjnej zapowiedział wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak. – W marcu 2011 r. chcemy przeprowadzić konsultacje międzyresortowe w zakresie redukcji obowiązków informacyjnych (OI) – wyjaśnił wiceminister. Każdego roku koszty administracyjne z tytułu ich wypełniania szacuje się na ok. 6,35 mld zł. – Według naszych obliczeń zredukowanie samych tylko powyższych OI może przynieść przedsiębiorcom oszczędności rzędu 3,14 mld zł – podsumował wiceminister Kasprzak.

Źródło: MG

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sejm przyjął ustawę o ograniczaniu barier dla przedsiębiorców
Sejm przyjął ustawę o ograniczaniu barier dla przedsiębiorców

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK