| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Sejm przyjął ustawę o ograniczaniu barier dla przedsiębiorców

Sejm przyjął ustawę o ograniczaniu barier dla przedsiębiorców

Sejm przyjął 25 lutego ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Ministerstwo Gospodarki zapowiada kolejne kroki w postaci redukcji obowiązków informacyjnych.

– Rozwiązania zawarte w przyjętej dziś przez Sejm ustawie o ograniczaniu barier administracyjnych poprawią relacje z urzędami oraz usprawnią obrót gospodarczy – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji prasowej, która odbyła się 25 lutego 2011 r. w Sejmie.

W opinii wicepremiera Pawlaka główną zmianą, jaką wprowadza ustawa jest zamiana zaświadczeń na oświadczenia. – Uchylamy przepisy nakazujące przedsiębiorcy przedstawianie zaświadczeń m.in. o wpisie do ewidencji działalności, niekaralności, nadaniu numerów NIP i REGON – wyjaśnił wiceszef rządu. Ma to polepszyć i usprawnić kontakty obywateli z administracją oraz ograniczyć koszty, jakie w związku z tym ponosili przedsiębiorcy.

Zdaniem przewodniczącego sejmowej komisji „Przyjazne Państwo” Adama Szejnfelda kluczowe w ustawie jest budowanie zaufania prawodawców do obywatela. – Z jednej strony ustawa wprowadza kulturę oświadczeń, z drugiej ogranicza ilość wydawanych zezwoleń, pozwoleń i licencji – podkreślił Adam Szejnfeld. Dodał, że zmniejszą się także koszty prowadzenia działalności gospodarczej. – Już samo zniesienie ponad 8,5 mln zaświadczeń składanych m.in. do urzędów skarbowych przyniesie firmom i obywatelom znaczne oszczędności – zaznaczył szef komisji „Przyjazne Państwo”.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

W przyjętej przez Sejm ustawie znalazły się również przepisy, które m.in. umożliwią przekształcenie spółdzielni pracy w spółkę prawa handlowego, wprowadzają instytucję leasingu konsumenckiego oraz obniżają koszty sądowe wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Dalsze działania w ramach ofensywy deregulacyjnej zapowiedział wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak. – W marcu 2011 r. chcemy przeprowadzić konsultacje międzyresortowe w zakresie redukcji obowiązków informacyjnych (OI) – wyjaśnił wiceminister. Każdego roku koszty administracyjne z tytułu ich wypełniania szacuje się na ok. 6,35 mld zł. – Według naszych obliczeń zredukowanie samych tylko powyższych OI może przynieść przedsiębiorcom oszczędności rzędu 3,14 mld zł – podsumował wiceminister Kasprzak.

Źródło: MG

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »