REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Groźba zamrożenia OFE nie po myśli inwestorów

REKLAMA

REKLAMA

W środę byki martwiły się o to, czy uda im się utrzymać indeks blue chipów powyżej 2700 punktów. To nie wróży nic dobrego dzisiejszej sesji. Nic nie jest jeszcze przesądzone, ale możemy spodziewać się dalszych spadków.

REKLAMA

Tak dużego dysonansu między tym, co dzieje się na dojrzałych giełdach, a zachowaniem naszego rynku, nie obserwowaliśmy od dawna. Słabość WIG20, utrzymująca się od kilku tygodni, wczoraj przybrała formę słabości ostentacyjnej. Indeks spadał mimo dobrych warunków zewnętrznych, sprzyjających jeśli nie zwyżce, to przynajmniej utrzymaniu się nad kreską. Zejście poniżej poziomu 2700 punktów dramatem nie jest i o niczym nie przesądza. Jednak kondycja naszego parkietu nie wskazuje na to, by sytuacja miała zmienić się radykalnie. Wszystko świadczy o tym, że mamy do czynienia z bardzo poważnymi powodami słabości. I nie da się wyjaśnić wyłącznie przynależnością do emerging markets.

REKLAMA

Tymczasem rozwinięte rynki idą w górę, nie bacząc na utyskiwania malkontentów, że te wzrosty nie mają uzasadnienia i należy się spodziewać porządnej korekty. Strefa euro jako całość może nie kwitnie, ale przypomnijmy, że jeszcze kilka miesięcy temu nikt by nie wierzył w sięgający 4 proc. wzrost w Niemczech. Amerykańska lokomotywa nadal ciężko sapie i brakuje jej części kół. Wciąż buksuje, ale widać, że nabiera mocy. Wszyscy wiedzą, że nie jedzie samodzielnie, ale ważne, że wreszcie ruszyła do przodu. Czym powinni martwić się amerykańscy inwestorzy i czemu mieliby stronić od akcji? Zaledwie kilka miesięcy temu Ben Bernanke mówił o wątłych, zielonych pędach ożywienia. Z opublikowanego wczoraj protokołu z posiedzenia Fed wynika, że członkowie tego gremium są przekonani o możliwości kontynuacji wzrostu gospodarki. Prognozy na ten rok podwyższono z 3-3,6 proc. do 3,4-3,9 proc.

Przeczytaj również: Ile wyniósł Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych w styczniu?

W tych warunkach doniesienia o liczbie zasiłków czy nawet spadku produkcji przemysłowej o 0,1 proc., chwilowo mają mniejsze znaczenie. Przeświadczenie o coraz szybszym wychodzeniu z dołka dominowało na Wall Street nie tylko wczoraj. Wczoraj skutkowało niczym nie zagrożoną kontynuacją szarży byków i zwyżką S&P500 o ponad 0,6 proc.

Polecamy serwis: Kredyty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na giełdach azjatyckich to osiągnięcie nie zrobiło wielkiego wrażenia. Zwyżki nie przekraczały kilku dziesiątych procent. Nikkei wzrósł o 0,26 proc., zaś w Szanghaju indeks zyskał 0,1 proc. Poranne notowania kontraktów na Dow Jones'a i S&P500 były lekko pod kreską. Dla naszego parkietu nie ma to jednak wielkiego znaczenia. Warszawskie byki same muszą zdobyć się na wysiłek. Będzie trudno w świetle tego, co twierdzi szef NBP. Jego zdaniem zawieszenie przekazywania składek do OFE na kilka lat może okazać się konieczne, ponieważ napięcia budżetowe są zbyt duże, a możliwość redukcji deficytu do 3 proc. PKB w 2012 r., obiecywana przez ministra finansów przedstawicielom Unii Europejskiej – nierealna.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA