| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polskie firmy pojadą do Uzbekistanu?

Polskie firmy pojadą do Uzbekistanu?

Dwustronna polsko-uzbekistańska współpraca może nabrać tempa, a to za sprawą Wystawy Narodowej w Taszkiencie. O ułatwieniach dla przedsiębiorców i ustabilizowanej sytuacji gospodarczej przekonywał Rafał Baniak podczas spotkania z przedstawicielami polskich firm. Rozmowy odbyły się 15 lutego w Warszawie.

Wiceminister Rafał Baniak poinformował, że zarówno krajowi eksporterzy jak również zagraniczni nabywcy polskich towarów i usług mają możliwość skorzystania z różnych form wsparcia. Jak zaznaczył, w ramach programów rządowych dostępne są m.in. specjalne kredyty na dostawy towarów i usług oraz dodatkowe ubezpieczenie eksportowanych artykułów - A w ramach poddziałania 6.5.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, nasi przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie udziału w Polskiej Wystawie Narodowej w Taszkiencie – dodał.

Zdaniem Prezes Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej Bożeny Wróblewskiej doskonałą okazją do rozszerzenia działalności polskich firm na terenie Uzbekistanu może być ich udział w organizowanej przez KIG Polskiej Wystawie Narodowej w Taszkiencie. – Tematem tegorocznej edycji targów będą m.in. maszyny oraz urządzenia dla rolnictwa, przemysłu wydobywczego i tekstylnego a także nowoczesne technologie – wymieniła.

Ambasador Republiki Uzbekistanu Utkur Turayev zwrócił uwagę na główne atuty swojego kraju, które sprzyjają rozwojowi działalności gospodarczej. - Za atrakcyjnością inwestycyjną Uzbekistanu przemawia jego doskonała lokalizacja, duża liczba ludności oraz korzystne warunki ekonomiczne, będące wynikiem reform gospodarczych przeprowadzonych przez rząd – zaznaczył.

Polecamy: Jak założyć firmę za granicą?

Wiceszef resortu gospodarki przypomniał ponadto, że rozwojem współpracy między oboma krajami zajmuje się Polsko-Uzbecka Międzyrządowa Komisja ds. Współpracy Gospodarczej. – Realizacji jej ustaleń służą także stworzone przez rządy obu krajów ramy prawno-traktatowe umożliwiają prowadzenie aktywnego dialogu i realizację współpracy – powiedział. Wśród najważniejszych aktów prawnych w tym zakresie wymienił umowy o współpracy gospodarczej oraz o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji.

W spotkaniu z polskimi przedsiębiorcami wzięli ponadto udział przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Wartość polsko-uzbekistańskiej wymiany handlowej za 2010 rok przekroczyła 130 mln dol. W polskim eksporcie do Uzbekistanu najważniejszą pozycję stanowią maszyny i urządzenia oraz gotowe artykuły spożywcze. Istotną pozycję stanowią też akcesoria do samochodów, wyroby farmaceutyczne oraz preparaty kosmetyczne.

Źródło: MG

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »