| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polskie firmy pojadą do Uzbekistanu?

Polskie firmy pojadą do Uzbekistanu?

Dwustronna polsko-uzbekistańska współpraca może nabrać tempa, a to za sprawą Wystawy Narodowej w Taszkiencie. O ułatwieniach dla przedsiębiorców i ustabilizowanej sytuacji gospodarczej przekonywał Rafał Baniak podczas spotkania z przedstawicielami polskich firm. Rozmowy odbyły się 15 lutego w Warszawie.

Wiceminister Rafał Baniak poinformował, że zarówno krajowi eksporterzy jak również zagraniczni nabywcy polskich towarów i usług mają możliwość skorzystania z różnych form wsparcia. Jak zaznaczył, w ramach programów rządowych dostępne są m.in. specjalne kredyty na dostawy towarów i usług oraz dodatkowe ubezpieczenie eksportowanych artykułów - A w ramach poddziałania 6.5.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, nasi przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie udziału w Polskiej Wystawie Narodowej w Taszkiencie – dodał.

Zdaniem Prezes Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej Bożeny Wróblewskiej doskonałą okazją do rozszerzenia działalności polskich firm na terenie Uzbekistanu może być ich udział w organizowanej przez KIG Polskiej Wystawie Narodowej w Taszkiencie. – Tematem tegorocznej edycji targów będą m.in. maszyny oraz urządzenia dla rolnictwa, przemysłu wydobywczego i tekstylnego a także nowoczesne technologie – wymieniła.

Ambasador Republiki Uzbekistanu Utkur Turayev zwrócił uwagę na główne atuty swojego kraju, które sprzyjają rozwojowi działalności gospodarczej. - Za atrakcyjnością inwestycyjną Uzbekistanu przemawia jego doskonała lokalizacja, duża liczba ludności oraz korzystne warunki ekonomiczne, będące wynikiem reform gospodarczych przeprowadzonych przez rząd – zaznaczył.

Polecamy: Jak założyć firmę za granicą?

Wiceszef resortu gospodarki przypomniał ponadto, że rozwojem współpracy między oboma krajami zajmuje się Polsko-Uzbecka Międzyrządowa Komisja ds. Współpracy Gospodarczej. – Realizacji jej ustaleń służą także stworzone przez rządy obu krajów ramy prawno-traktatowe umożliwiają prowadzenie aktywnego dialogu i realizację współpracy – powiedział. Wśród najważniejszych aktów prawnych w tym zakresie wymienił umowy o współpracy gospodarczej oraz o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji.

W spotkaniu z polskimi przedsiębiorcami wzięli ponadto udział przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Wartość polsko-uzbekistańskiej wymiany handlowej za 2010 rok przekroczyła 130 mln dol. W polskim eksporcie do Uzbekistanu najważniejszą pozycję stanowią maszyny i urządzenia oraz gotowe artykuły spożywcze. Istotną pozycję stanowią też akcesoria do samochodów, wyroby farmaceutyczne oraz preparaty kosmetyczne.

Źródło: MG

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gabriela Borek

Księgowa z wieloletnią praktyką, niezależny konsultant z dziedziny rachunkowości, finansów i analizy finansowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK