| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy będą miały mniej obowiązków?

Firmy będą miały mniej obowiązków?

Ministerstwo Gospodarki zapowiada uproszczenie 26 najbardziej uciążliwych obowiązków informacyjnych, z którymi na co dzień zmagają się przedsiębiorcy. Zniesienie trudności może przynieść oszczędności rzędu 3 mld złotych dla gospodarki.

– Korzystając z raportu firmy Deloitte, stworzyliśmy listę 100 obowiązków, generujących największe roczne obciążenie administracyjne w gospodarce – oznajmił wicepremier Pawlak. – Listę tą przekazaliśmy także do konsultacji organizacjom pracodawców - dodał.

Zdaniem wicepremiera, większość propozycji MG opiera się na wprowadzeniu możliwości spełnienia obowiązku informacyjnego w formie elektronicznej, jako alternatywy wobec wersji papierowej. - Sami przedsiębiorcy, w badaniu przeprowadzonym przez firmę Deloitte, wskazali jako najbardziej pożądaną formę redukcji właśnie „elektronizację obowiązków” – podkreślił.

Wśród najważniejszych planowanych zmian, wiceminister Kasprzak wymienił propozycje zniesienia obowiązku przekazywania przez płatnika pracownikowi comiesięcznej informacji o ubezpieczeniu obowiązkowym (tzw. RMUA). - Po wprowadzeniu tego rozwiązania, do zidentyfikowania ubezpieczonego wystarczy dokument tożsamości. Potwierdzenie prawa do opieki zdrowotnej pacjent będzie mógł przedstawić w terminie późniejszym – zadeklarował.

Kolejnym proponowanym przez resort gospodarki udogodnieniem jest zniesienie obowiązku dostarczania pracodawcy przez ubezpieczonego zaświadczenia lekarskiego, które jest następnie przesyłane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Generuje to rocznie ponad 800 mln kosztów administracyjnych - zauważył wiceminister Kasprzak. - To niepotrzebne dublowanie dokumentacji, ponieważ lekarz przekazuje oryginał zaświadczenia do ZUS. Urząd otrzymuje więc przedmiotowy dokument od dwóch podmiotów – ocenił.

Resort chce także zmniejszyć częstotliwość obowiązków informacyjnych. System przesyłania deklaracji rozliczeniowych i raportów imiennych do ZUS z comiesięcznego zostałby zamieniony na kwartalny.

Polecamy: Jakie informacje musi podawać firma w oświadczeniach pisemnych?

Z 10 do 5 lat skrócony zostałby ponadto okres przedawnienia należności związanych ze składkami zdrowotnymi w ramach ZUS i KRUS. Jak podkreślił wiceszef resortu gospodarki zmiana uzasadniona jest faktem, iż zobowiązania podatkowe (zgodnie z art. 70 Ordynacji podatkowej) przedawniają się z upływem 5 lat. - W związku z tym obowiązki z tytułu należności zusowskich można skorelować z przepisami podatkowymi – podsumował.

W projekcie znajdą się przepisy ograniczające bariery administracyjne (pierwsza ustawa znajduje się przed II czytaniem w Sejmie). Wstępne propozycje, które zawiera projekt, wprowadzają zmiany m.in. w prawie podatkowym, kodeksie pracy oraz ustawie prawo zamówień publicznych.

Źródło: MG

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK