| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Eksport nadal mocny

Eksport nadal mocny

Eksport wzrósł w skali roku o o 19,1 proc., a import o 25,8 proc. - wynika z danych NBP. W grudniu 2010 roku eksport wyniósł 9,8 mld euro, a import 10,9 mld euro.

„Dynamika wzrostu eksportu i importu jest w dalszym ciągu bardzo wysoka. Eksport nie słabnie i jest napędzany przez popyt zagraniczny na nasze produkty" - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Szczególnie dobre wyniki osiągają przedsiębiorstwa w handlu z krajami rozwiniętymi. Skutecznie konkurują na tych rynkach nie tylko ceną produktów, ale także jakością i innowacyjnością. Wciąż głównym naszym partnerem handlowym pozostają kraje Unii Europejskiej, gdzie trafia blisko 80 proc. polskiego eksportu. Dlatego bardzo ważne jest to, co się dzieje w ich gospodarkach, szczególnie w Niemczech. Gospodarka niemiecka jest bowiem odbiorcą ponad 26 proc. polskiego eksportu. W ponad 50 proc. są to produkty stanowiące komponenty do dalszej produkcji. A zatem aktywność inwestycyjna i eksportowa niemieckich firm to szansa dla polskich firm.

Polecamy: Jak zawierać kontrakt eksportowy?

Co prawda końcówka 2010 r. nie była najlepsza - produkcja przemysłowa w Niemczech odnotowała spadki w ostatnich miesiącach roku, ale to efekt pogody, która wpłynęła negatywnie przede wszystkim na budownictwo. Jednak cały 2010 r. to wzrost PKB o 3,6 proc., a eksport wzrósł o ponad 14 proc. Jeżeli ta tendencja utrzyma się w 2011 r., polski eksport ma szanse na kolejny rok wysokiej dynamiki - ocenia Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Eksport wzrósł w skali roku o o 19,1 proc., a import o 25,8 proc.
Eksport wzrósł w skali roku o o 19,1 proc., a import o 25,8 proc.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Smoleńska

Dziennikarka, redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK