| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Eksport nadal mocny

Eksport nadal mocny

Eksport wzrósł w skali roku o o 19,1 proc., a import o 25,8 proc. - wynika z danych NBP. W grudniu 2010 roku eksport wyniósł 9,8 mld euro, a import 10,9 mld euro.

„Dynamika wzrostu eksportu i importu jest w dalszym ciągu bardzo wysoka. Eksport nie słabnie i jest napędzany przez popyt zagraniczny na nasze produkty" - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Szczególnie dobre wyniki osiągają przedsiębiorstwa w handlu z krajami rozwiniętymi. Skutecznie konkurują na tych rynkach nie tylko ceną produktów, ale także jakością i innowacyjnością. Wciąż głównym naszym partnerem handlowym pozostają kraje Unii Europejskiej, gdzie trafia blisko 80 proc. polskiego eksportu. Dlatego bardzo ważne jest to, co się dzieje w ich gospodarkach, szczególnie w Niemczech. Gospodarka niemiecka jest bowiem odbiorcą ponad 26 proc. polskiego eksportu. W ponad 50 proc. są to produkty stanowiące komponenty do dalszej produkcji. A zatem aktywność inwestycyjna i eksportowa niemieckich firm to szansa dla polskich firm.

Polecamy: Jak zawierać kontrakt eksportowy?

Co prawda końcówka 2010 r. nie była najlepsza - produkcja przemysłowa w Niemczech odnotowała spadki w ostatnich miesiącach roku, ale to efekt pogody, która wpłynęła negatywnie przede wszystkim na budownictwo. Jednak cały 2010 r. to wzrost PKB o 3,6 proc., a eksport wzrósł o ponad 14 proc. Jeżeli ta tendencja utrzyma się w 2011 r., polski eksport ma szanse na kolejny rok wysokiej dynamiki - ocenia Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Źródło: PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Eksport wzrósł w skali roku o o 19,1 proc., a import o 25,8 proc.
Eksport wzrósł w skali roku o o 19,1 proc., a import o 25,8 proc.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK