| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Poręczenia i gwarancje dla MSP?

Poręczenia i gwarancje dla MSP?

Najskuteczniejsze rozwiązania dotyczące poręczeń i gwarancji finansowych dla sektora MSP oraz formy wspierania przedsiębiorczości w Polsce były tematem konferencji pt. „Systemy gwarancyjne w krajach UE – poszukiwanie optymalnego rozwiązania”. Debata odbyła się 9 lutego 2011 r. w Warszawie.

Wiceminister Baniak przypomniał, że w lutym 2009 r. Rada Ministrów przyjęła dokument „Kierunki rozwoju funduszy pożyczkowych i poręczeniowych dla MSP w 2009-2013”. – Działania w nim przewidziane ułatwią, w nadchodzących latach małym i średnim przedsiębiorcom dotarcie do zewnętrznych źródeł finansowania w swoich regionach – wyjaśnił wiceszef MG.

Zwrócił uwagę, że głównymi problemami, utrudniającymi przedsiębiorcom dostęp do funduszy jest często brak historii kredytowej oraz wymaganego przez bank zabezpieczenia. – Stąd konieczne jest zbudowanie systemu ułatwiającego małym i średnim firmom zaciągnięcie kredytu na rozpoczęcie i rozwój swojej działalności. Nie będzie to możliwe bez współpracy z samorządami terytorialnymi, organizacjami przedsiębiorców i bankami – podkreślił wiceminister Baniak.

Jak poinformował Jacek Dominik, wiceminister finansów, budowanie systemu poręczeń i gwarancji w Polsce rozpoczęło się już w 1994 r. – Opiera się on na regionalnych strukturach poręczeniowych koordynowanych przez BGK. Nadzór nad nimi pełni system poręczeniowy Skarbu Państwa, w którym pożyczki, w zależności od kwoty, zatwierdza minister finansów lub Rada Ministrów – powiedział podsekretarz stanu w resorcie finansów.

Polecamy: Jak finansować nową firmę funduszami pożyczkowymi?

Międzynarodowa konferencja „Systemy gwarancyjne w krajach UE – poszukiwanie optymalnego rozwiązania” została zorganizowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Pośród zaproszonych gości obecni byli m.in. Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, Massimo Ceretto, przedstawiciel Eurofidi, Olaf Achtelik, przedstawiciel Verband Deutscher Burgschaftsbanken.

Źródło: MG

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK