| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Złoty coraz słabszy

Złoty coraz słabszy

Dziś rano Andrzej Kaźmierczak z Rady Polityki Pieniężnej nie szczędził słów krytyki polskiemu rządowi. Ekonomista wyraził swoje obawy, związane z brakiem potrzebnych reform w sektorze finansów publicznych i wysoką rentownością 10-letnich obligacji, która wzrosła już do 6,5 proc., zbliżając się niebezpiecznie do kluczowych 7 proc. – tak wysoka rentowność uchodzi za problematyczną dla wielu krajów. Niewykluczone, że ta wypowiedź zaszkodziła złotemu.

Inwestorzy mogli też zwrócić uwagę na komentarz Jerzego Hausnera z RPP, który wprawdzie nie wykluczył podwyżek stóp procentowych, ale przestrzegł też przed wyhamowaniem tempa wzrostu gospodarczego w II połowie roku. Równie dobrze impulsem do osłabienia naszej waluty mogły stać się też dalsze wzrosty rentowności długoterminowych obligacji rządu USA, co jeszcze w piątek po południu może wygenerować niekorzystny impuls dla naszej waluty. Kolejnym czynnikiem prawdopodobnie były słabsze dane nt. produkcji przemysłowej w Niemczech i na Węgrzech, które opublikowano wczoraj. W obu przypadkach w grudniu nieoczekiwanie obie wartości okazały się ujemne. W efekcie kurs EUR/PLN przed godziną 9.00 zbliżał się do okolic 3,90, a USD/PLN drożał do 2,86. Na relatywnie niskim poziomie 2,9670 zł pozostawał szwajcarski frank, co jest wynikiem osłabienia się tej waluty na rynkach światowych w godzinach wieczornych. EUR/CHF pokonał wówczas opór na poziomie 1,3060 i wzrósł do 1,3158.

Złoty ma ograniczone perspektywy do umocnienia w najbliższych dniach, gdyż podwyżka stóp procentowych w marcu jest na razie mało prawdopodobna, a poprzez zamieszanie wokół OFE, które uwidoczniło brak woli rządu do przeprowadzenia kompleksowych reform, następuje swoista, stopniowa erozja zaufania zagranicznych inwestorów do naszego kraju. Z danych makro warto będzie zwrócić uwagę na popołudniowe wystąpienie szefa FED, które będzie miało miejsce o godz. 16.00.

Dowiedz się także: Jakie nastroje panowały na rynku europejskiego długu?

Wracamy w stronę 3,90, ale silne opory można umiejscowić w przedziale 3,9050-3,9100, gdzie przebiegają linia trendu wzrostowego i pozioma linia oporu, których sforsowanie „z marszu” może być trudne. Mocne wsparcie to teraz rejon 3,89. Im dłużej będziemy utrzymywać się niego powyżej, tym większa presja zostanie wywarta na ruch w stronę 3,92 pod koniec tygodnia.

Polecamy serwis: Kredyty

Wsparcie w rejonie 2,83-2,85 nabiera znaczenia. Dzienne wskaźniki zaczynają iść w górę, potwierdzając, że kolejne dni mogą być dobre dla dolara. Niemniej kluczowe okaże się dopiero wyraźne wyjście ponad opór na 2,87. Do tego potrzeba wsparcia ze strony spadającego kursu EUR/USD.

Szanse na pobicie wczorajszego szczytu na wysokości 1,3687, który nota bene wyznacza silną strefę oporu, są dzisiaj minimalne. Tym samym zachowanie rynku w najbliższych godzinach powinno potwierdzić, że wracamy do spadków i dwudniowa korekta w górę została zakończona. Dzienne wskaźniki dają sygnały na zniżkę. Kluczowe będzie zejście poniżej wartości 1,3600 i dalej testowanie 1,3570. Opór stanowią okolice 1,3660-80.

Wczoraj funt zachował się dość słabo i o testowaniu 1,62 nie było mowy. Sentyment popsuły informacje o planach rządu co podatku bankowego. W efekcie dążymy do złamania kluczowej linii trendu wzrostowego. Była ona testowana dzisiaj rano w rejonie 1,6050. Jeżeli opór zostanie złamany, kolejnym, kluczowym poziomem staną się silne wsparcia na poziomie 1,60. Dzienne wskaźniki zaczynają coraz wyraźniej sugerować spadki i prawdopodobny jest szybki ruch do 1,5750. W przypadku ewentualnego odbicia w górę, kluczowym oporem jest już 1,61.

reklama

Polecamy artykuły

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wszystko wskazuje na to, że dwudniowa korekta eurodolara w górę została zakończona.
Wszystko wskazuje na to, że dwudniowa korekta eurodolara w górę została zakończona.

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK