| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Buble i Hity podatkowe 2010

Buble i Hity podatkowe 2010

Prezentujemy wyniki rankingu Buble i Hity podatkowe 2010 przygotowane przez miesięcznik ,,Forum Doradców Prawnych".

Zmiany dotyczące składania korekt po kontroli UKS

Zmienione przepisy ustawy o kontroli skarbowej dotyczące składania korekt po kontroli UKS skróciły z 14 do 7 dni czasu na złożenie korekt deklaracji w związku z postępowaniem kontrolnym UKS. Ponadto dotychczas podatnik przed złożeniem korekt deklaracji dysponował protokołem kontroli, dokładnie więc wiedział na czym polegają nieprawidłowości w ocenie UKS. Teraz będzie składał korektę nie znając stanowiska UKS.

Podstawa prawna: Ustawa z 25 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz niektórych innych ustaw – pkt 27 i 28 (Dz.U.2010.127.858).

KOLEJNE WYTYPOWANE BUBLE PODATKOWE TO:

1. Zwolnienie z VAT materiałów budowlanych dla powodzian

Zwolnienie z VAT materiałów budowlanych przekazywanych w darowiźnie osobom poszkodowanym w powodziach w maju i czerwcu tego roku. Zwolnienie miało charakter czasowy i obowiązywało na czas określony do 30 września 2010 r. Zwolnienie od VAT mogło być dla podatników pozornie opłacalne, ale w tym przypadku zdecydowanie okazało się niekorzystne dość istotnie komplikując ich rozliczenia VAT poprzez konieczność korygowania VAT.

Podstawa prawna: Rozporządzenie z 8 czerwca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.2010.100.638)

2. Dalej będzie podwójna zaliczka

Termin wejścia w życie zmienionych zasad wpłacania zaliczek na podatki dochodowe – dotyczących likwidacji tzw. podwójnej zaliczki– przesunięto na 2012 rok. Tak jak dotychczas ostatnia zaliczka za rok podatkowy będzie więc wpłacana przez podatników w wysokości równej wysokości zaliczki uiszczonej za miesiąc listopad (III kwartał) i płatna w terminie do dnia 20 grudnia danego roku.

Podstawa prawna: Ustawa z 23 października 2009 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2009.201.1542)

3. Wyższe odsetki od zaległości podatkowych

Od 9 listopada 2010 r. zmienia się stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Po zmianie jest to suma 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego (ustalanej zgodnie z przepisami o NBP) i 2%, z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8%.

Podstawa prawna: Ustawa z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U.2010.197.1306)

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK