| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Buble i Hity podatkowe 2010

Buble i Hity podatkowe 2010

Prezentujemy wyniki rankingu Buble i Hity podatkowe 2010 przygotowane przez miesięcznik ,,Forum Doradców Prawnych".

Zmiany dotyczące składania korekt po kontroli UKS

Zmienione przepisy ustawy o kontroli skarbowej dotyczące składania korekt po kontroli UKS skróciły z 14 do 7 dni czasu na złożenie korekt deklaracji w związku z postępowaniem kontrolnym UKS. Ponadto dotychczas podatnik przed złożeniem korekt deklaracji dysponował protokołem kontroli, dokładnie więc wiedział na czym polegają nieprawidłowości w ocenie UKS. Teraz będzie składał korektę nie znając stanowiska UKS.

Podstawa prawna: Ustawa z 25 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz niektórych innych ustaw – pkt 27 i 28 (Dz.U.2010.127.858).

KOLEJNE WYTYPOWANE BUBLE PODATKOWE TO:

1. Zwolnienie z VAT materiałów budowlanych dla powodzian

Zwolnienie z VAT materiałów budowlanych przekazywanych w darowiźnie osobom poszkodowanym w powodziach w maju i czerwcu tego roku. Zwolnienie miało charakter czasowy i obowiązywało na czas określony do 30 września 2010 r. Zwolnienie od VAT mogło być dla podatników pozornie opłacalne, ale w tym przypadku zdecydowanie okazało się niekorzystne dość istotnie komplikując ich rozliczenia VAT poprzez konieczność korygowania VAT.

Podstawa prawna: Rozporządzenie z 8 czerwca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.2010.100.638)

2. Dalej będzie podwójna zaliczka

Termin wejścia w życie zmienionych zasad wpłacania zaliczek na podatki dochodowe – dotyczących likwidacji tzw. podwójnej zaliczki– przesunięto na 2012 rok. Tak jak dotychczas ostatnia zaliczka za rok podatkowy będzie więc wpłacana przez podatników w wysokości równej wysokości zaliczki uiszczonej za miesiąc listopad (III kwartał) i płatna w terminie do dnia 20 grudnia danego roku.

Podstawa prawna: Ustawa z 23 października 2009 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2009.201.1542)

3. Wyższe odsetki od zaległości podatkowych

Od 9 listopada 2010 r. zmienia się stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Po zmianie jest to suma 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego (ustalanej zgodnie z przepisami o NBP) i 2%, z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8%.

Podstawa prawna: Ustawa z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U.2010.197.1306)

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK