| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Buble i Hity podatkowe 2010

Buble i Hity podatkowe 2010

Prezentujemy wyniki rankingu Buble i Hity podatkowe 2010 przygotowane przez miesięcznik ,,Forum Doradców Prawnych".

Aporty – aktualizacja wartości majątku

Hitem roku 2010 okazały się – nie wchodzące w tym roku, ale kończące swe obowiązywanie – przepisy dotyczące opodatkowania aportów wnoszonych do spółek osobowych, stało się tak wskutek zaproponowanych zmian – na niekorzyść podatników. Na mocy przepisów przejściowych, do aportów dokonanych do końca 2010 r. miały zastosowanie stare, bardziej atrakcyjne przepisy.

Warto zwrócić uwagę, iż wbrew temu co prezentują w wydawanych interpretacjach organy podatkowe, w przypadku wniesienia przez podatnika (osobę fizyczną) aportu do spółki osobowej nie powstawał przychód podlegający opodatkowaniu. Aport nie stanowi bowiem odpłatnego zbycia majątku. Stanowisko takie konsekwentnie podtrzymują wojewódzkie sądy administracyjne uchylając wydawane interpretacje podatkowe.

Polecamy: serwis VAT

KOLEJNE HITY PODATKOWE TO:

1. Ryczałt od najmu

Od 2010 roku osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (o ile umowy te nie są zawierane w ramach działalności gospodarczej), jeżeli wybiorą ryczałt ewidencjonowany, płacą podatek w wysokości 8,5% uzyskanych przychodów, bez względu na ich wysokość.

Podstawa prawna: Ustawa z 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.2010.3.13)

2. Wyższy próg zwolnienia podmiotowego z VAT

Nowelizacja ustawy o VAT przyniosła stopniowe podwyższanie w latach 2010-2011 limitu obrotu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia podmiotowego. Roczny limit obrotu uprawniającego podatników do zwolnienia zostanie podniesiony (z poprzednio obowiązujących 50 tys. zł) do 100 tys. zł w 2010 r. i do 150 tys. zł w 2011 r. Podatnik, który nie przekroczy limitu obrotu, nie musi np. prowadzić pełnej ewidencji i składać deklaracji dla tego podatku.

Podstawa prawna: Ustawa z 2 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.2009.215.1666)

3. Szybszy zwrot VAT za materiały budowlane

Na zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych inwestorzy nie muszą czekać już 6 miesięcy, jak wcześniej, ale 4 miesiące. Organy podatkowe muszą zweryfikować w tym czasie wiarygodność przedstawianych dokumentów i stwierdzić, czy zwrot VAT osobom, które budują dom lub przeprowadzają remont mieszkania, jest należny.

Podstawa prawna: Ustawa z 4 marca 2010 r. o zmianie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U.2010.56.338)

Źródło: Forum Doradców Podatkowych

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK