| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ustawa żłobkowa coraz bliżej

Ustawa żłobkowa coraz bliżej

27 stycznia br. Senat, po wniesieniu poprawek, przyjął ustawę o opiece nad dziećmi do lat 3. Ustawa trafiła z powrotem do Sejmu. Senatorowie zaproponowali m.in. zobowiązanie Ministerstwa Pracy do monitorowania realizacji ustawy i wprowadzenie możliwości przyznawania dotacji gminom na organizację opieki nad niepełnosprawnymi lub wymagającymi szczególnej opieki dziećmi do lat trzech.

Ustawa o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, którą Sejm uchwalił na początku stycznia, przewiduje, że funkcjonować będą żłobki, kluby dziecięce oraz dzienni opiekunowie. Uproszczone zasady zakładania żłobków, które przestaną być ZOZ-ami, oraz inne rozwiązania zachęcą do tworzenia tego rodzaju placówek przy zakładach pracy, a także do legalnego zatrudniania niań. Wprowadzaniu ustawy towarzyszyć ma program Ministerstwa Pracy o Polityki Społecznej "Maluch", który ma wesprzeć samorządy w tworzeniu instytucji opieki nad dziećmi; w tym roku na jego realizację przeznaczono 40 mln zł.

Senatorowie chcą, żeby Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, któremu po wejściu w życie ustawy podlegać będą żłobki i inne formy opieki nad małymi dziećmi, monitorowało realizację ustawy, upowszechniało wiedzę i inspirowało badania na temat opieki nad dziećmi do lat trzech oraz corocznie składało w parlamencie sprawozdanie.

Polecamy: Jak założyć przedszkole?

Senat poparł poprawkę umożliwiającą łączenie żłobków i klubów dziecięcych w zespoły, możliwe ma być także łączenie żłobków i zespołów szkół oraz przedszkoli. Ma to uprościć prowadzenie administracji, zwłaszcza w małych gminach.

Senatorowie zaproponowali także poprawkę, która umożliwia gminom przyznawanie dotacji z budżetu państwa na organizację opieki nad niepełnosprawnymi lub wymagającymi szczególnej opieki dziećmi do lat trzech. Wysokość dotacji będzie mogła wynieść nawet 70 proc. kosztów realizacji tego zadania (podczas gdy dotacje na organizację opieki dla dzieci zdrowych mogą wynosić do 50 proc. kosztów, chyba że subwencje pochodzą z towarzyszącego ustawie programu "Maluch" - wtedy ich wysokość wynieść może 70 proc. kosztów). Teraz ustawa trafi do Sejmu, który rozpatrzy zaproponowane przez Senat poprawki.

Polecamy: Jak zakładany będzie żłobek według nowych zasad?

W ramach pomocy rodzicom w wychowaniu dzieci wydłużono urlopy związane z urodzeniem się potomstwa. Od stycznia 2009 roku urlop macierzyński został wydłużony, a od 2010 roku podzielony na dwie części: podstawową i dodatkową. W ramach pierwszej z nich mamom przysługuje 20 tygodni urlopu przy urodzeniu jednego dziecka oraz od 31 do 37 tygodni przy ciąży mnogiej. Dodatkowa część urlopu wynosi, odpowiednio, 2 i 3 tygodnie. W latach następnych – 2012 i 2013 roku – dodatkowy urlop macierzyński będzie stopniowo wydłużany by w 2014 wynieść do 6 tygodni na jedno dziecko i do 8 tygodni przy porodzie mnogim. 1 stycznia 2010 roku prawo do urlopu związanego z urodzeniem się potomstwa uzyskali także ojcowie. Obecnie urlop ojcowski wynosi 1 tydzień, od 2012 roku zostanie wydłużony o kolejny tydzień.

Źródło: KPRM

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK