| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Indeks PMI rekordowo wysoki

Indeks PMI rekordowo wysoki

Indeks PMI w styczniu br. zmniejszył wartość do 55,6 pkt z 56,3 pkt w grudniu 2010 roku. Nadal pozostaje jednak na najwyższym poziomie od ponad 6 lat.

„Najnowszy odczyt wskaźnika potwierdza, że w tym roku to eksport, wspierany przez inwestycje, będzie motorem napędowym polskiej gospodarki" - mówi dr Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan.

Dwie składowe indeksu PMI szczególnie cieszą: nowe zamówienia przemysłowe - drugi najlepszy wskaźnik w historii i wyraźnie lepszy od grudniowego oraz dalszy wzrost (już 14. kolejny miesiąc) zaległości produkcyjnych, które zmuszą wreszcie firmy do inwestowania. Wskaźnik nowych zamówień eksportowych osiągnął wartość 59.5 pkt - najwyższą w historii badań. 

Polecamy: Czy grudniowy zakup auta z kratką to oszczędność?

"Oznacza to, że eksport - szczególnie do Niemiec, innych krajów strefy euro oraz Europy Wschodniej - zdecydowanie przyspieszy w pierwszym i drugim kwartale 2011 roku. Wszystko wskazuje więc na to, że to właśnie eksport pociągnie w tym roku wzrost polskiej gospodarki i zastąpi konsumpcję prywatną, która nieco słabnie przez podwyżkę VAT i niekorzystne rozwiązania podatkowe przy zakupie samochodów z kratką" - dodaje Jacek Adamski.

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »